Ana sayfa Dünya Yunanistan’ın En Büyük Adası, Girit Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın En Büyük Adası, Girit Gezilecek Yerler

45
0
Girit Gezilecek Yerler
Kandiye Şehrinden Görünüm, Kandiye Limanı ve Venedik Kalesi

Girit Adası, Akdeniz’in beşinci büyük ve Yunanistan’ın en büyük adası. Doğudan batıya 250 km uzunluğunda ve kuzeyden güneye 60 km genişliğinde olan Girit Adası; Hanya, Resmo, Kandiye ve Lasithi olarak 4 vilayetten oluşmakta. Girit Adası’nın başlıca şehirleri ise; Kandiye (Heraklion, Iraklion), Hanya (Chania), Resmo (Rethimno),  Aya Nikola (Agios Nikolaos), Sitya (Sitia) ve Yerapetre’dir. Girit’in en büyük şehri Kandiye iken Girit’in ikinci en büyük şehri Hanya’dır.  Tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan Girit adasında sırasıyla; Minos, Bizans, Venedik, Osmanlı ve Yunanistan hüküm sürmüştür. Bembeyaz evleri, tarihi yapıları, her yeri kaplayan zeytin ağaçları, masmavi denizi, upuzun kumsalları ve leziz mutfağıyla Girit Adası gezilip görülesi bir yer. İşte, Girit Gezilecek Yerler …

Kandiye (Heraklion, Iraklion)

Heraklion veya Iraklion olarak da adlandırılan Kandiye, Girit Adası’nın en büyük şehri ve yönetim merkezi (başkenti).  Girit Kandiye’de gezilecek yerler olarak; Venedik Kalesi, Heraklion Arkeoloji Müzesi, Aslanlı Çeşme, Aziz Minas Katedrali, Girit Tarih Müzesi, Knossos Antik Kenti, Knossos Sarayı, Dikteon Mağarası ve Kazancakis’in Mezarı ön plana çıkmaktadır. Kandiye bunlarla birlikte;  denizi, plajı ve doğasıyla Girit Adası’nın en gözde tatil cennetlerinden birisidir.

Hanya (Chania)

Girit Adası’nın ikinci büyük şehri olan Hanya,  adanın kuzeybatısında yer alır.  Girit’in eski başkenti olan Hanya, 1971 yılında başkent sıfatını Heraklion’a kaptırır.  Geçmişte Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hanya, Girit’in en güzel şehri olarak kabul ediliyor. Hanya’da gezilecek yerler olarak; Hanya’nın sembollerinden biri olan 21 metre yüksekliğindeki  Mısır Deniz Feneri, Kastelli Tepesi’ni çevreleyen Bizans Surları/Kastelli Surları, Venedik Tersaneleri, Girit Denizcilik Müzesi, Küçük Hasan Paşa Camii (Yalı Camii), Elefterios Venizelos’un evi ve Hanya Pazarı ön plana çıkmaktadır.  Ayrıca, Hanya;  Venedik Limanı ve Kum Kapı’daki restoran, kafe ve diğer eğlence yerleriyle her zaman hareketli bir şehir.

Bazen birini uyarmak için “Görürsün Hanya’yı Konya’yı” deyimini çok sık kullanırız. Günümüze Osmanlı’dan gelen bu deyimin nereden kaynaklandığına dair pek çok rivayet var. Rivayetelerden hangisi doğru bilemiyoruz. Ancak, deyimde geçen Hanya, Girit Adası’nın Hanya şehridir.

Girit Gezilecek Yerler
Girit Adası Harita (Iraklio=Kandiye, Chania=Hanya, Rethimno=Resmo, …)

Resmo (Rethimno)

Girit Adası’nın üçüncü büyük şehri olan Resmo,  adanın kuzeyinde deniz kenarında yer alıyor.  Hanya şehri gibi Resmo şehri de, geçmişte Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerden birisi idi.  Girit’in en önemli turistik şehirlerinden biri olan Resmo’da gezilecek yerler olarak; Fortezza adıyla anılan Venedik Kalesi (Fortezza Kalesi), Rimondi Çeşmesi, Venedik Locası, Resmo Arkeoloji Müzesi, Resmo Tarih ve Folklör Müzesi,  Arkadi  Manastırı ve Hüseyin Paşa Camii ön plana çıkmaktadır.

Ayos Nikolaos (Agios Nikolaos)

Girit Adası’nın kuzeydoğusunda bulunan Ayos Nikolaos (Agios Nikolaos) kasabası, Girit’in başkenti Kandiye’ye yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta. Yunanca “Ayos Nikolaos”,  Türkçede “Aziz Nikola” anlamına gelir. Ayos Nikolaos; Voulismeni gölü, Elounda tatil beldesi, mavi bayrağa sahip tertemiz denizi ve dağlarla çevrili kıyıları ile ünlüdür.  Voulismeni Gölü  üzerine inşa edilmiş bir kasaba olan Ayos Nikolaos’ta göl, küçük bir kanalla denize bağlanmaktadır.

Girit Gezilecek Yerler
Ayos Nikolaos ve Voulismeni Gölü

1. Venedik Kalesi

Venedik Kalesi,  Kandiye şehir merkezinde  denize doğru uzanan Kandiye Limanı’nın sonunda yer alıyor. Kalenin bugünkü bilinen ismi Koules, “su kulesi” anlamına gelmekte.  Kandiye’nin sembolü olan Venedik Kalesi (Koules Kalesi), Venedik döneminden kalmış bir kaledir.  16.yüzyılda Osmanlılar’ın Kandiye şehrine  girişini önlemek için Venedikliler tarafından inşa  edilen kale, önce gözlem kulesi olarak yapılmış ve sonrasında günümüzdeki kale haline getirilmiş. 1648’den 1669’a kadar toplam 21 yıl Osmanlı’nın adayı kuşatmasına dayanan kale 1669’da Osmanlılar tarafından fethedilmiş. Bu kale Osmanlı yönetiminde hastane olarak kullanılmış. Venedik Kalesi duvarlarında yer alan Venedik’lilerin amblemi olan Venedik Aslanı kabartmaları ise görülmeye değer güzellikte.

2. Aslanlı Çeşme & Aslanlı Meydan

Kandiyede en sık rastlanan tarihi eserlerden biri de çeşmelerdir. Kandiye’deki bu çeşmelerden en bilineni ise Aslanlı Çeşme’dir. Venedikli köklü bir aile tarafından 1628’de yaptırılan Aslanlı Çeşme, Morosoni Çeşmesi olarak da bilinmekte. Aslanlı Meydan ise, adını bu çeşmenin etrafındaki 4 aslan heykelinden alır. Kandiye şehrinde insanların buluşma noktası olan Aslanlı Meydan, Girit adası lezzetlerini tadabileceğiniz onlarca kafe ve restoranla da dolu.

Girit Kandiye Aslanlı Çeşme
Kandiye Aslanlı Çeşme

3. Knossos Antik Kenti ve Knossos Sarayı

Eski çağlarda Minos uygarlığına ev sahipliği yapan Knossos antik kenti, Kandiye yakınlarında bulunur.  MÖ 2200 yıllarında kurulan Knossos Antik Kenti,  MÖ 1700-1400 yılları arasında Minos uygarlığına başkentlik yapmış.  Antik kentin en önemli yapısı ise, Knossos Sarayı’dır.

Knossos Sarayı Kandiye şehir merkezine yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunur. Minos medeniyetinin en büyük sarayı olan Knossos Sarayı Kral Minos tarafından M.Ö. 1900 yıllarında inşa edilmiş. M.Ö. 1400’de yangınla yıklan sarayın yerine yenisi inşa edilmiş. Knossos Sarayı çok sayıda avlu ve odalardan oluştuğu için adeta bir labirenti andırıyor. Beş katlı olan saray; mermer tahtlı büyük taht odası, kadın ve hayvan freskleri, uzun sütunları ve açık balkonları ile ilgi çekicidir.

Girit Gezilecek Yerler
Knossos Antik Kenti ve Knossos Sarayı

4. Heraklion Arkeoloji Müzesi

Yunanistan’ın önemli müzelerinden bir olan Heraklion Arkeoloji Müzesi, Kandiye şehir merkezinde yer almakta. 4 kattan oluşan müzede Girit adası’nın farklı dönemlerine ait çok sayıda eser sergileniyor. Müzede en çok ilgi gören eserler; Phaistos Diski (Festos Diski), Minos uygralığına ait eserler ve  boğa heykeli ile yılanlı tanrıça gibi Helenistik dönemin öne çıkan eserleridir. Dünyadaki en önemli ve en geniş Minos uygarlığı koleksiyonu bu müzede bulunuyor.

Heraklion Arkeoloji Müzesi’nin en ilginç parçası, üzerindeki yazılanların hala  çözülemediği/okunamadğı Phaistos Diski (Festos Diski)‘dir. 3700 yıl önce, M.Ö. 1700 yılları civarında pişirilmiş diskten yapılan ve iki yüzeyinde de yazı karakterleri olan disk dünyanın en eski yazılı metinlerinden biri olarak kabul ediliyor. Festos Diski’nin bir diğer özelliği de, yazının elle çizilerek değil, yazının baskı tekniğiyle diske aktarılmış olmasıdır.

Girit Heraklion Gezilecek Yerler
Heraklion Arkeoloji Müzesi, Festos Diski

5. Girit Tarih Müzesi

Kandiye’de bulunan Girit Tarih Müzesi, 1953 yılında kurulmuş olup oldukça geniş bir arşive sahip. Hiristiyanlık döneminden kalma eserler, Osmanlı dönemine dair belgeler ve  II.Dünya Savaşı’ndan parçalar bulunduran müze,  Girit adasının tüm tarihini ziyaretçilerine sergiliyor.  Girit Tarih Müzesi, Yunanistan’daki ikinci en büyük Deniz Müzesi olup,  müzede savaş gemilerinin maketleri de bulunmakta. Girit Tarih Müzesinde, Kandiye doğumlu ve Zorba’nın yazarı Kazancakis’e ait kişisel eşyalar da yer alıyor.

6. Aziz Minas Katedrali

Kandiye’de bulunan  Aziz Minas Katedrali, bir Rum Ortodoks kilisesidir. Ada halkını Alman bombardımanından koruyan Aziz Minas’ın adına inşa edilen katedral Girit Başpiskoposluğu’nun merkezidir. Katedral’in tavanındaki işlemeler ise görülmeye değer güzelliktedir.

7. Kazancakis’in Mezarı

Girit denilince akla “Zorba” romanı’nın yazarı ve Girit’liler için filozof mertebesine ulaşmış ünlü yazar Kazancakis geliyor. Yunan Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Nikos Kazancakis,  1883’te Kandiye’de doğmuş ve 1957’de yaşama veda etmiş.  Kazancakis, her ne kadar Zorba romanı ile bilinse de, Zorba dışında; Kardeş Kavgası, Günaha Son Çağrı ve Çileci gibi önemli eserleri de vardır. Zorba romanı’na 1964 yılında sinema filmi çekilmiş ve üç Oscar ödülü de almıştır.

Nikos Kazanackis’in mezarı Kandiye’de  Venedik surlarında şehrin yüksek tepelerinden Martinego tepesinde bulunmaktadır. Kazancakis’in mezar taşında Çileci eserinde yazan şu muhteşem satırlar Kazancakis’i daha iyi anlamamızı sağlıyor;

Hiçbir şey ummuyorum (Δεν ελπίζω τίποτε)

Hiçbir şeyden korkmuyorum (Δεν φοβούμαι τίποτε)

Özgürüm(Είμαι λεύτερος).

8. Dikteon (Dikte) Mağarası

Kandiye’ye 50 km uzaklıkta bulunan Dikteon (Dikte) Mağarası, Tanrılar Tanrısı Zeus’un doğduğu ve büyüdüğü yer olarak biliniyor. Zeus’un annesi Rhea, Zeus’u kocası Chronos’un zulmünden korumak için Dikteon Mağarası’nda saklamış. Mağara’nın içi oldukça geniş ve büyük sarkıtları ve dikitleri var.

9. Mısır Deniz Feneri

Mısır Deniz Feneri, Hanyada Yalı Camisi’nin hemen karşısında bulunur  ve Yalı Camisi gibi Hanya’nın simgelerinden biri olarak kabul edilir.   16.yüzyıl sonlarında ilk olarak Venedikliler tarafından inşa edilen Mısır Deniz Feneri’nin şekli daha sonraları  Mehmet Ali Paşa döneminde  minareye değiştirilir.  21 metre yüksekliğinde olan Mısır Deniz Feneri, dünyada hala ayakta kalabilen en eski ve en uzun deniz fenerlerinden biri olarak kabul edilir.

10. Küçük Hasan Paşa Camisi (Yalı Camisi)

Yalı Camisi olarak da adlandırılan Küçük Hasan Paşa Camisi, Hanya’da Venedik Limanı’nda bulunmaktadır. Hanya’nın önemli sembollerinden biri olan Camiyi, Osmanlı döneminde 17.yüzyılın ikinci yarısında Mehmet Ali Paşa, Küçük Hasan’ın onuruna yaptırmıştır. 1923 yılında gerçekleştirilen Türk-Yunan nüfus mübadelesinin ardından Girit adasında Türk kalmayınca kullanıma kapatılan cami, bugün sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Caminin önünde ise,  turistlere Hanya şehir turu yaptıran Atlı fayton arabalarının durağı bulunmaktadır.

Girit Hanya Gezilecek Yerler
Hanya, Mısır Deniz Feneri ve Hasan Paşa Camisi

11. Girit Adası’nın Diğer Camileri

Kandiye’de bulunan Aziz Titos (Agios Titos) Kilisesi, Osmanlı döneminde  adayı ele geçiren Köprülü Fazıl Ahmet Paşa’ya atfen Vezir Camisi olarak kullanılmış, günümüzde ise  Ortodoks Kilisesi olarak kullanılıyor.

Resmo şehrinde bulunan Osmanlı camii ve yapıları ise; Resmo Kalesi’nin içinde bulunan ve kilise olarak kullanılan Kale Camii (İbrahim Paşa Camii), konser salonu olarak kullanılan Hüseyinpaşa Camii ve Resmo Hükümet Konağı Binası’dır.

12. Girit Adası Plajları

Girit Adası’nda masmavi denize sahip çok sayıda plaj bulunmakta. Her plaj birbirinden güzel. Girit Adası’nın en ünlü plajları ise; Elafonissi, Balos, Zorba (Stavros), Vai, Falasarna ve Preveli plajı olarak sayılabilir.

Girit Gezilecek Yerler
Girit Pembe Kumlu Elafonissi Plajı

Girit adası’nın batı ucunda bulunan Elafonissi plajı,  Girit’in dünyaca bilinen en güzel plajlarından birisi. Masmavi denizi, incecik ve pembe renkli kumu, lagünümsü özelliği ile Elafnissi plajı bir doğa harikası. Masmavi ve temiz denizi, doğal bir lagün özelliği bulunan Balos Plajı ise Girit’in en güzel plajlarından bir diğeridir.

1964 yapımı Zorba filminde Antony Quinn’in zorba dansını yaptığı sahnenin çekildiği yer günümüzde Zorba Plajı (Zorba Beach/Stavros Plajı) diye anılmakta.  Zorba Plajı Hanya şehri yakınlarında bulunmaktadır. Şahane bir denizi, bol yeşili ve palmiye ormanı bulunan Vai Plajı da  Girit Adası’nın meşhur plajlarından biridir.  Avrupa’nın tek palmiye ormanı olan Vai Ormanı, Girit’in en ünlü yerlerinden biridir.

GeziNote Notları

* Osmanlılar tarafından 1669 yılında tamamen fethedilen Girit Adası, 244 yıl Osmanlı yönetiminde kalmış ve 1912-1913 Balkan Savaşları sonucunda Yunanistan ile birleşmiş ve 1913 yılında tamamen elimizden çıkmıştır.

* Geçim kaynağı zeytincilik ve turizm olan Girit’in meşhur lezzetleri zeytinyağı, souvlaki (şiş kebap), gyros (döner), balık, uzo (rakı) ve şarap’tır.

* Girit’te Heraklio, Hanya ve Sitya şehirlerinde olmak üzere 3 havaalanı var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 17 =