Ana sayfa Gezilecek Yerler Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat Gezilecek Yerler

16
0
Yozgat Gezilecek Yerler
Yozgat Saat Kulesi

Yozgat İç Anadolu bölgesinde olup ülkemizin tam ortasında (hem doğu batı ekseninin ortasında, hem de kuzey güney eksenin ortasında) bulunur. 2017 yılına göre Yozgat İl Nüfusu 418.650 dir.   Testi kebabı, tandır kebabı, arabaşı ve parmak çöreği ile meşhur bir ilimizdir.  Yozgat  gezilecek yerler olarak akla ilk başta Yozgat Çamlığı, Saat Kulesi, Çapanoğlu Camii, Nizamoğlu Konağı, Kazankaya Kanyonu ve Sarıkaya Basilica Therma Roma Hamamı  gelse de Yozgat gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir. İşte, Yozgat’ta gezilecek görülecek yerler

1. Yozgat Saat Kulesi

Şehrin merkezinde yükselen kare prizma gövdeli Yozgat Saat Kulesi,  dönemin belediye başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafından 1908 yılında Yozgatlı Şakir Ustaya yaptırılmıştır. Sarı köfedeki kesme taşlarla inşa edilen kule zemin kat ve çanların bulunduğu kısımlarla birlikte yedi kattır. Üst kısmı şerefe gibi bir balkonla çevrilen kulenin içerisinden ahşap merdivenlerle yukarı çıkılmaktadır. En üst katta her cepheye ayrı yerleştirilmiş 4 saat bulunmaktadır. En tepe kısmında ise çan şeklinde bir külah vardır. Saat çanı 250 kg ağırlığında olup her saat başında çalan çanlar şehrin her tarafından duyulacak şekildedir.  Şehrin simgeleşmiş yapılarından olan Yozgat Saat Kulesi, gece ışıklandırması ile muhteşem bir güzelliğe sahip olmaktadır.

2. Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Yozgat şehir merkezinin 3 km güneyinde ve ortalama yüksekliği 1400 metre olup 264 hektarlık alan üzerine yerleşmiştir. Yozgat denince ilk akla gelenlerden biri Yozgat Çamlığı’dır ve kısaca Çamlık adıyla bilinir. Başta Kafkas Çamı olmak üzere 43 familyaya ait 144 cins içinde toplam 212 bitki türü bulunmaktadır.   Kafkas Çamı Türkiye’de sadece Yozgat Çamlığında bulunmaktaolup 400 yaşının üzerinde olmasına rağmen halen tohum vermektedir. Eşsiz doğa manzarası ve mis gibi orman havasına sahip parkta yapay bir gölet, çok sayıda suyu buz gibi akan çeşmeler, yürüyüş parkuru, oyun parkı, dinlenme alanları, yüzyıllık anıt ağaçlar ve kuş gözlem kuleleri ile gezilip görülmeye değer bir yerdir. Yozgat gezilecek yerlerlistesinde ilk sıralarda yer alan Yozgat Çamlık Milli Parkı aileniz ve dostlarınızla  piknik ve doğa yürüyüşü yapacağınız eşsiz güzellikte bir yerdir.

Yozgat Gezilecek Yerler
Yozgat Çamlığı Milli Parkı

3. Çapanoğlu Camii

Yozgat gezilecek yerler arasında olan ve Yozgat’ın en büyük camisi olan  Çapanoğlu Camii Yozgat’ın merkezinde İstanbulluoğlu mahallesinde bulunur. Büyük Cami olarak da adlandırılan ve  iki kısımdan meydana gelen Çapanoğlu Camisinin birinci kısmı Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779 tarihinde, ikinci kısmı ise Çapanoğlu Mustafa Bey’in kardeşi Süleyman Bey tarafından 1795’te yaptırılmıştır. İlk İnşaatından 16 yıl sonra yapılan bu ilave cami ile, Çapanoğlu Camii, iç cami ve dış cami olmak üzere 2 kısımdan oluşmuştur. İç cami beyaz, dış cami ise açık kahverengi kesme taşlardan yapılmıştır. Cami sanki iki cami birleşmesi gibi olan mimari görüntüsü ile dikkat çekmektedir.   Osmanlı dönemine ait  olan bu camii, Avrupa etkisinde ortaya çıkan Türk mimari tarzının  örneklerinden biri olup  yüksek kasnaklı kubbesi, köşe kuleleri ve ince minaresi ile Yozgat’ın sembol yapılarından biridir.

Yozgat Gezilecek Yerler
Çapanoğlu Camii

4. Nizamoğlu Konağı (Yozgat Müzesi)

1871 yılında Nizamoğlu Konağı olarak inşa edilen, uzun yıllar konut olarak kullanılan ve 1985 yılında ise müze olarak ziyarete açılan Yozgat Müzesi, Yozgat Merkez İstanbulluoğlu mahallesinde bulunmakta. İki katlı olan binanın duvarları ahşap kaplıdır. Müzede envanterli toplam 7600’den fazla etnografik ve arkeolojik eser sergilenmekte.  Müzenin alt kat salonlarında arkeolojik eserler, üst kat salonlarında ise etnografik eserler sergilenmekte. Üst kat salonlarda 19. yüzyıl resim sanatının güzel örnekleri dikkat çekmektedir.  Müzede sergilenen eserler arasında yöresel kıyafetler, mutfak eşyaları, kilimler, el yazmaları, ahşap malzemeler, silahlar, halı dokumaları koleksiyonu, heykeltıraşlar, pişmiş toprak lahitler, sikkeler ve mühürler bulunuyor.

5. Karslıoğlu Konağı (Yozgat Arkeoloji Müzesi)

Yozgat il merkezinde Sungurlu Sokak’ta bulunan Karslıoğlu Konağı Yozgat’ın geleneksel ev mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 1883 yılında inşa edilen konakta,  Atatürk’ün Yozgat’a ikinci gelişinde kaldığı bilinmektedir. Konak,  Yozgat Belediye Başkanlığı yapan Yusuf Karslıoğlu tarafından 1930’lu yıllarda  satın alınarak kullanıldığı için “Karslıoğlu Konağı” olarak adlandırılır.

Yozgat’ın İstanbulluoğlu mahallesinde yer alan konak, dikdörtgen şeklinde ve iki katlıdır. Karslıoğlu Konağı, günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmakta ve burada tarihi eserler sergilenmektedir. Konağın kapısında bulunan oyma işçiliği yörede bulunan en güzel oyma işçiliklerinden biridir.  Özellikle kapı, tavan ve dolap kapaklarındaki ağaç işlemeleri ile de  bilinmektedir.

6. Basilica Therma Roma Hamamı

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde, Anadolu’nun ilk termal tedavi merkezi olarak bilinen, halk arasında “Kral Kızı” adıyla anılan Basilica Therma Roma Hamamı, iki bin yıldır akan şifalı suyu ve mimarisi ile dikkat çekiyor.  İçinden kendiliğinden çıkan sıcak suyu bulunan dünyadaki iki yapıdan biri Sarıkayada’ki Basilica Therma iken diğeri İngiltere’nin Bath bölgesinde bulunan Roma hamamıdır. Roma hamamı kalıntıları ve havuzları, 2014 yılında yapılan kazı sonrası gün yüzüne çıkarılır. 2018 yılı Haziran ayında ise Basilica Therma Roma Hamamı, UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınır.

Kral Kızı hikayesine gelince, Kayseri’de yaşayan Roma kralı amansız bir hastalığa yakalanan kızını birçok hekime götürür ancak çare bulunamaz. Kral kızını son çare olarak Sarıkaya’da sıcak suyun  bulunduğu yere gezsin diye gönderir. Burada bulunan sıcak su kralın kızına iyi gelir ve hastalığı iyi olmaya başlar. Sonunda iyileşen kızın buradaki sıcak sudan iyi olduğu anlaşılır. Bunun üzerine kızın babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırır ve etrafını taşlarla çevirtir.

Yozgat Gezilecek Yerler
Sarıkaya Basilica Therma Roma Hamamı

7. Saraykent Kaplıcaları

Yozgat’ın Saraykent ilçesinde bulunan Saraykent Kaplıcaları Yozgat il merkezine 71 km mesafede olup şifalı suları sayesinde çok sayıda turisti kendine çekmekte.   Kaplıca suyunun  sıcaklığı 70-74 derece arasındadır.  Saraykent Kaplıca bölgesinde konaklayabileceğiniz  oteller de bulunuyor.

8. Boğazlıyan Cavlak Kaplıcası

Yozgat Merkez’e 92 km, Boğazlıyan ilçesine 4 km mesafede bulunan Cavlak Kaplıcası suyunun sıcaklığı 32-40 derecedir.  Termal turizm merkezi olan Cavlak Kaplıcası denizden 1054 m yükseklikte bulunan önemli bir şifa kaynağıdır.

9. Kazankaya Kanyonu (Kazankaya Vadisi)

Kazankaya Kanyonu Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya Köyü’nden başlayıp Çorum’un İncesu Köyü’nde biten yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda bir kanyondur.  Kanyon içerisinden, Yeşil Irmağın bir kolu olan Çekerek ırmağı geçmektedir.  İçerisinde barındırdığı kuş ve bitki türlerinin yanı sıra ırmağın aktığı vadinin her iki yanında yükselen kayalar üzerinde duvar kalıntıları,  M.Ö. 2. yüzyıldan kalan tarihi sur,  3,16 metre devasa boyutundaki tanrıça Kybele(Kibele) kabartması  ve Hititlere ait kalıntılar görülür. Irmağın debisinin yükseldiği zamanlarda rafting sporlarına ev sahipliği yapan kanyon, dağ sporları, doğa yürüyüşleri ve eşsiz manzarası ile Yozgat gezilecek yerler arasında gezilip görülmeye değer yerlerden biridir.

Yozgat Kazankaya Kanyonu
Kazankaya Kanyonu

10. Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria)

Sorgun İlçesi’nin Şahmuratlı Köyü’nün 5 km batısında bulunan Kerkenes Harabeleri Kayıp Şehir Pteria olarak da adlandırılır. Antik kaynaklarda Pteria olarak kaydedilen kentin burası olduğu sanılmaktadır.  Kerkenes Antik Kenti,  kendi döneminin en büyük şehridir.  M.Ö. 547 yılında Persler tarafından kent zapt edilmiş halkı esir alınarak kent yakılmış ve surları yıkılmıştır.

11. Karabıyık Köprüsü

Yozgat – Şefaatli yolunun 38. kilometresinde  bulunan ve Kanak Suyu üzerinde kurulmuş olan Karabıyık Köprüsü, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır seferine giderken yaptırılmıştır. Beyaz kesme taştan yapılan köprü 54 metre uzunluğunda ve  4.5 metre enindedir.

12. Alişar Höyüğü

Yozgat’ın en eski yerleşim yeri olan ve Hititlere ait kalıntıların bulunduğu Alişar Höyüğü, Sorgun İlçesi Kadılı Köyü yakınlarında olup yerleşimi MÖ 4.binyıla kadar uzanmaktadır.  Alişar Höyüğü Hititler çağını yaşamış ancak altın çağını Frigler döneminde yaşamıştır. Höyük 520×350 m ölçülerinde olup, yüksekliği ile Anadolu’nun büyük höyüklerinden biridir.  Yapılan kazılarda bir çok çanak, çömlek, mühür,  insan ve hayvan figürleri, taş ve ağaç sandıklara gömülmüş iskeletlere rastlanmıştır.  Alişar Höyüğünde bulunan kalıntılar günümüzde Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Yozgat Alişar Höyüğü
Alişar Höyüğü

13. Behramşah Kalesi

Akdağmadeni-Muşalikalesi Köyü’ne yakın bir konumda bulunan Behramşah Kalesi, Gıyaseddin Keykavus emirlerinden Necmeddin Behramşah Candar tarafından 13.yüzyılın ilk yarısında  inşa ettirilmiştir. Yüksek bir tepe üzerinde bulunan  kalenin yapımında kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır.  Batı ve güney duvarları ayakta duran kalenin diğer kısımları ise yıkık ve harap olmuş durumdadır.  Çekici bir manzaraya ve tarihi atmosfere sahip olan bu kale Yozgat gezilecek yerler arasında gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.     

Yozgat Behramşah Kalesi
Behramşah Kalesi

14. Çeşka Yeraltı Şehri ve Kalesi

Çeşka Yeraltı Şehri ve Kalesi Yozgat il merkezinin yaklaşık 3 km kuzeydoğusunda ve Kirazlı Göledi’nin kuzeyinde çevreye hâkim bir tepenin üzerinde bulunmakta.  Üç farklı yerden girişi bulunan yeraltı şehrinin kayaya oyulmuş 8 odası bulunur.  Çeşka Yeraltı Şehri erken tunç çağından Bizans sonuna kadar yerleşim yeri olarak kullanılmış olup burada Roma ve Bizans döneminden kalan tarihi eserlere rastlanmıştır.

15. Tavium (Büyüknefes) Antik Kenti

Tavium (Büyüknefes) Antik Kenti, Yozgat İl merkezinin batısında bulunan Büyüknefes Köyü’nde yer almaktadır.  Tavium; Galatlar’ın Trokmi kolu tarafından kurulmuş olup Trokmi’lerin ticaret merkezi ve başkenti konumundaydı. Burada görülmeye değer aslan heykeli sütunlar, taş üzerine işlenmiş yüzük taşları, mezarlıklar ve kuş figürleri bulunmakta.

16. Akdağmadeni ve Çayıralan Ormanları

Yozgat gezilecek yerler içerisinde doğa harikası olan yerlerden biri de Akdağmadeni Ormanları ve Çayıralan Ormanları‘dır. Yozgat’ın doğusunda olan Akdağmadeni ilçesi Yozgat merkeze 104 km uzaklıkta iken Yozgat’ın güneydoğusunda olan Çayıralan ilçesi Yozgat merkeze 113 km uzaklıktadır. Akdağmadeni ve Çayıralan Ormanları, çam, meşeve kavak ağacı başta olmak üzere birçok ağaç türüne ev sahipliği yapmakta. Bu ormanlar doğal güzelliğinin yanında oksijen dolu havası, tertemiz soğuk suyu ve yaban hayatı ile dikkat çekmektedir.  Akdağmadeni ve Çayıralan Ormanları’nın önemli özelliklerinden biri, İç Anadolu Bölgesi’nin tek blok ormanı olmasıdır. Bu Ormanlar, piknik yaparak doğanın tadını çıkarabileceğiniz ve  ormanda gezintiye çıkarak hoşça vakit geçirebileceğiniz İç Anadolu Bölgesindeki nadir yerlerden biridir.

Yozgat Gezilecek Yerler
Akdağmadeni ve Çayıralan Ormanları

17. Çayıralan Çerkez Bey Türbesi

Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde bulunan Çayıralan Çerkez Bey Türbesi 1588 yılında yapılmıştır. Kümbetli Camisinin güneydoğusunda ve aynı avlu içerisinde bulunan bu türbe Çerkez Bey’e aittir. Kaynaklardan XVI. yüzyılın ikinci yarısında bugünkü Çayıralan’ın Bozok Sancağı Sancak Bey’i(Valisi) Çerkez İsa Bey’in çiftliği olduğu öğrenilmektedir. Çerkez İsa Bey Bozok, Kayseri ve Kırşehir livalarının valiliklerinde bulunmuştur.  Türbe, kare kaide üzerine oturan, sekizgen prizma gövdeli ve kubbelidir. Taş kemerli bir kapısı olan esas mezar odasına, dört basamaklı bir merdivenle inilir.

GeziNote Notları

* Yozgat ilinin merkez ilçesi ile birlikte toplam 14 ilçesi bulunmaktadır. Merkez ilçe dışındaki Yozgat İlçeleri; Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy’dür.

* Yozgat’ın başkent Ankara’ya uzaklığı 214 km, İstanbul’a uzaklığı 662 km ve Kayseri’ye uzaklığı ise 172 km’dir.  Yozgat’a en yakın havaalanı Kayseri Erkilet Havaalanı’dır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × five =