Ana sayfa Türkiye Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

43
0
Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Ülkemizde kış tatili denilince akla ilk gelen yerlerden birisi Uludağ Kayak Merkezidir ve Uludağ Kayak Merkezi aynı zamanda Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Uludağ Kayak Merkezi, Bursa’nın güneybatısında olup Bursa şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Uludağ Kayak Merkezi; 1. bölge ve 2.bölge olarak ikiye ayrılmıştır.

Uludağ, 2543 metre yüksekliği ile Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Osmanlı döneminde Derviş Dağı/Keşiş Dağı olarak da adlandırılan bu dağ (Uludağ), 1925 yılında Osman Şevki Bey’in önerisi ile “Uludağ” adını almış ve 1961 yılında ise Milli Park (Uludağ Milli Parkı) ilan edilmiştir.

Uludağ Kayak Merkezi’nde Ne yapılır?

Gün içinde kayak, snowboard ve kış sporları etkinliklerinin yapıldığı Uludağ Kayak Merkezi’nde, hava kararınca da canlı gece hayatı, eğlence ve kayak şovları başlıyor. Gece hayatı ve eğlence özellikle Uludağ’ın birinci bölgesinde mevcut. Ünlü sanatçılar, konserler, çeşitli etkinlikler ve Uludağ’a özgü mangalda sucuk ekmek keyfi Uludağ’da hoşça vakit geçirmenizi sağlayan etkinlikler arasındadır.
Kış aylarında kayak, snowboard ve diğer kış sporları’nın yapıldığı Uludağ Kayak Merkezi’nde yaz aylarında ise piknik etkinliği, kampçılık ve trekking yapılabilmektedir.

Uludağ Kayak Merkezi Pistleri

Uludağ Kayak Merkezi toplamda 20 farklı piste sahip olup birinci bölgede bulunan pistler daha çok kolay ve orta zorlukta pistler iken ikinci bölgede Kuşaklı ve Beden Terbiyesi gibi zorluk seviyesi yüksek pistler bulunur. Uludağ Kayak Merkezi’nde bulunan pistlerden önemli birkaçı şunlardır;

Kuşaklıkaya Kayak Pisti: 2750 metre uzunluğundadır.
Grand Yazıcı Tutyeli Kayak Pisti: 2750 metre uzunluğundadır.
Beden Terbiyesi Kuşaklı Kayak Pisti: 2750 metre uzunluğundadır.
Garan Kayak Pisti: 1300 metre uzunluğundadır.
Yazıcı Kayak Pisti: 1175 metre uzunluğundadır.
Fahri Kayak Pisti: 1100 metre uzunluğundadır.
Kervansaray Kayak Pisti: 1100 metre uzunluğundadır.
Belvü Kayak Pisti: 900 metre uzunluğundadır.
Ergün Kayak Pisti: 800 metre uzunlundadır.

Uludağ Kayak Merkezi’nde, bütün kayak sporları ve kayak sporları dışında snowboard, buz pateni ve kar motosikleti de yapmak için uygun pistler yer almaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Pisti Haritası

Uludağ Kayak Merkezi Telesiyej ve Teleski

Uludağ Kayak Merkezi oteller bölgesinde 8 adet telesiyej, 7 adet teleski olmak üzere toplamda 15 mekanik tesis bulunmaktadır. Şahinkaya Tepe, Zirve Tepe, Kuşaklıkaya Tepe, Tutyeli Tepe, Fatin Tepe ve Cennet Kaya Tepe gibi noktalarda birbirinden farklı uzunluklarda telesiyej ve teleski hatları bulunmaktadır.

Uludağ Kayak Merkezinde Kayak Sezonu

Uludağ Kayak Merkezinde Kayak Sezonu, Aralık ayının ilk haftasında başlayıp Mart ayının sonuna kadar sürüyor. Normal kış koşullarında kar kalınlığının 3 metreye kadar ulaştığı Uludağ Kayak Merkezinde sezon başında toz kar ve sezon sonunda ise ıslak kar görülmektedir. Uludağ’da kayak sezonu dışında yaz aylarında da trekking ve dağ sporları da yapılabilmektedir.

Uludağ Kayak Merkezi Konaklama ve Otelleri

Uludağ iki bölgeye ayrılmakta. Uludağ birinci bölge, özellikle gece ve eğlence hayatının bolca olduğu bölge olup birinci bölgede en eski işletmeleri bünyesinde barındıran oteller vardır. Uludağ İkinci bölge ise yeni bir yerleşke, pistler biraz daha az ve birinci bölgeye göre daha sakin olup ikinci bölgede birinci bölgeye göre daha yeni oteller vardır.

Birinci Bölge Otelleri
Le Chalet Yazıcı Otel (0224 2852340)
Grand Yazıcı Otel (0224 4740202)
Genç Yazıcı Hotel (0224 2852040)
Trend Life Hotels (0224 2852140)
Beceren Hotel (0224 285 21 11)
Uslan Hotel (0224 9080964)
Ulukardeşler Otel (0224 2852137)
Kervansaray Uludağ Hotel (0224 285 21 87)
Fahri Hotel (0224 514 15 97)
İkinci Bölge Otelleri
Ağaoğlu My Mountain (0224 285 22 45)
Kaya Otel, Karinna Hotel (0224 285 23 60)
Monte Baia Hotel (0224 2852383)

Uludağ Kayak Merkezindeki otellerde kalmak istemeyenler için bungalow evler veya ahşap orman köşkleri de alternatif konaklama seçeneklerinden birisidir.

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa
Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi Nerede? Uludağ Kayak Merkezine Nasıl Gidilir ?

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa’nın güneybatısında olup Bursa şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Uludağ Kayak Merkezine ulaşım çeşitli alternatiflerle sağlanmaktadır.

Şahsi aracınızla ulaşım: Şahsi aracınızla şehrin bir çok noktasından ya da Çekirge Caddesi üzerinden Uludağ’a yönlendiren tabelaları takip ederek Uludağ’a çıkılabilmekte.
Minibüsle/Dolmuşla ulaşım; Bursa şehir merkezi’nden veya otogar’dan kalkan minibüslerle/dolmuşlarla Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşım mümkün.
Teleferik ile ulaşım; Teleferik ile Bursa şehir merkezinden 25 dakikada Uludağ’ın zirvesine çıkılabilmekte. “Bursa Teleferik” hattındaki başlangıç merkez istasyonu Teferrüç istasyonu olup bu istasyon 240 araçlık otoparka sahip. Teferrüç istasyonundan sonraki ikinci istasyon Kadıyayla istasyonu, üçüncü istasyon Sarıalan istasyonu ve 4. ve son istasyon Kurbağa Kaya (Oteller) istasyonu’dur.

GeziNote Notları

* Snowboard: iki bacağın tek bir tahta üzerine sabitlenip karlı ve eğimli bir zeminden aşağı yönde kayarak yapılan bir kış sporudur.
* Telesiyej: Sandalye şeklinde veya kabin şeklinde olan küçük teleferiklere telesiyej denilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =