Ana sayfa Gezilecek Yerler Sultanahmet Camii (Blue Mosque, Mavi Camii)

Sultanahmet Camii (Blue Mosque, Mavi Camii)

11
0
Sultanahmet Camii, İstanbul
Sultanahmet Camii

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Sultanahmet Camii Osmanlı’dan kalma bir şaheser. Özellikle mavi ve yeşil renkli çinileri, içindeki muhteşem süslemeleri, devasa kubbesi ve 6 minaresi  ile ünlü olan Sultanahmet Camii İstanbul’da turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri.  Sultanahmet Meydanı’na da adını veren cami, Ayasofya Müzesi’nin tam karşısında yer alır.  İşte tüm yönleriyle Sultanahmet Camii

Mimar Sinan’ın Öğrencisinden Muhteşem Bir Eser

Caminin banisi Sultan I. Ahmet henüz 14 yaşında iken Osmanlı tahtına oturmuş ve 14 yıl saltanat sürdükten sonra 1617’de 28 yaşında vefat etmiştir. 17.yüzyılın başlarına gelindiğinde İstanbul’un belli başlı tepeleri, her biri bir padişah ismi taşıyan camiler ile tutulmuştu. Sultan Ahmet, taht şehrinde o zamana kadar görülmemiş güzellikte bir mabed yükseltmeyi aklına koyar.

Sultanahmet Camisinin mimarı, Mimar Sinan’dan sonra Osmanlı mimarlığının en önemli ismi sayılan Mimar Sedefkar Mehmet Ağa‘dır. Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa, Sinan’ın vefatından sonra mimarbaşı olmuştur. Sultanahmet Camisi, Mimar Sinan sonrası klasik mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Sultanahmet Camii ve Ayasofya, İstanbul
Sultanahmet Camii ve Ayasofya

7,5  Yılda Tamamlanan Bir Şaheser

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine göre, Sultan I. Ahmet, caminin temel kazma çalışmalarına eline kazmayı alarak bizzat katılır ve ”Ya Rab Ahmet kulunun hizmetidir…” diye dua eder. Caminin temeline ilk kazmayı Sultan I. Ahmet vurur ve temel kazmada kullanılan bu kazma bugün Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilir.

Osmanlı Padişahı I. Ahmet tarafından yaptırılan Sultanahmet Camisi’nin yapımına 1609’da başlanır ve yaklaşık 7,5 yıl (tam 7 yıl 5 ay 6 gün) süren çalışmaların ardından 9 Haziran 1617’de tamamlanır.

Caminin İsmi

İlk yapıldığında adı Yeni Camii’dir. Eminönü’nde yapılan Yeni Camii’nin ardından Sultanahmet Camii denilmeye başlanmıştır. Caminin iç duvarlarında mavi renkli İznik çinileri yoğun bir şekilde olduğundan,  Avrupalılar bu camiye  “Mavi Cami” anlamında  “Blue Mosque” demişlerdir.

Caminin Özellikleri, İznik Çinilerinin Görkemi

Cami duvarlarıyla sınırlanan ibadet alanı biçim olarak kareye yakın bir dikdörtgendir.  53.50 X 49.47 m dir.  Sultanahmet caminin içi dört yapraklı yonca planına sahiptir. Caminin dış avlusuna 3 farklı yönden girilebiliyor, ancak asıl giriş hipodrom tarafındaki kapıdır.  Dış avludaki merdivenlerden çıkarak caminin iç avlusuna ulaşılıyor.  İç avlunun da üç kapısı vardır.

Caminin en görkemli parçaları çinileridir. İznik çinileriyle bezenmesi, caminin mimari ve sanatsal açıdan dikkate şayan en önemli özelliklerinden biridir. Sultanahmet Camii’nin duvarlarında İznik’ten ve Kütahya’dan getirilen 21.043 adet çini bulunmaktadır.  Beyaz zemin üzerine çeşitli renklerle meydana getirilen panolardaki laleler, selviler, sümbüller, rumiler, narçiçekleri, üzüm salkımları Sultanahmet Camisindeki güzelliği sağlayan varlıktır.  Caminin aydınlanması sağlayan 260 pencere sayesinde çiniler oldukça güzel bir görünüm sergiler.

Sultanahmet Camii, İstanbul
Sultanahmet Camii

Altı Minareli Cami

Sultanlar için yaptırılan ve adlarına “Selâtin” camileri denilen, bu camilerin altıncısı Sultanahmet Camiidir. Sultanahmet Camisine dıştan bakınca en dikkat çeken özelliği minareleri. Sultanahmet Camii, aynı zamanda Türkiye’nin 6 minareli ilk ve tek selatin camisi olma özelliğini de taşıyor.  Minarelerin dördünde üçer, ikisinde ikişer olmak üzere toplam 16 şerefesi bulunmaktadır.

Sultanahmet Caminin 6 minareli olarak yapımı o günlerde eleştirilere neden olmuştur.  Bu caminin inşasından evvel altı minareli cami yalnız Mekke’de bulunan Mescid-i Haram Cami si idi.  Sultanahmet 6 minareli yapılınca, Mekke’deki  Mescid-i Haram’a yedinci olarak bir minare daha eklenir.

Kubbe, Yazılar ve Pencereler

Sultanahmet camisinin ana kubbesi 43 metre yüksekliğinde ve 23,5 metre çapındadır. Caminin ana kubbesi dört fil ayağı üzerine oturmuştur. Caminin ana kubbesinin altında bulunan pencereler öyle ustalıkla yerleştirilmiş ki kubbe sanki havada asılı duruyor gibidir.

Caminin yazılarını Diyarbakırlı Hattat Seyyid Kasım Gübari yazmıştır.  Bir pirinç tanesi üzerine İhlâs-ı Şerif yazma başarısından dolayı, kendisine hat sanatında çok ince ve küçük yazıları yazanlara verilen Gübari lakabı verilmiştir. Kasım Gübari’nin üstüne ihlas-ı Şerifi yazdığı bu pirinç tanesi bugün Topkapı müzesi’nde sergilenmektedir.

Cami 260 pencere ile aydınlatılır. Pencereler, ilk yapılışta çiçek motifleri ile bezeli renkli vitraylarla örtülüydü, yani düz pencere camı yoktu.  1700 lü yıllardan sonra bu renkli vitrayların  çoğunun kırılıp beyaz camla değiştirilmesi iç mimari açısından bir kayıp olmuştur.

Sultanahmet Camii, İstanbul
Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii Külliyesi

Sultanahmet bir külliye olarak yapılmıştır. Cami külliyenin merkez yapısı olup külliyede caminin yanı sıra  hünkâr kasrımedrese, sıbyan mektebi, darüşşifa, arasta, hamam, çeşme, imarethane ve Sultan Ahmet Türbesi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşamamıştır.

Hünkar Kasrı ilk kez Sultanahmet camisinde görülür. Kasır, camiye gelen padişahın namazdan önce yada sonra istirahat ve sohbet etmesi maksadıyla yapılmıştır. Hünkar Kasrı Sultanahmet caminde yapıldıktan sonra diğer birçok sultan camisinde de inşa edilmiştir.  Arasta İstanbul da 17. yüzyıldan kalan tek üstü açık çarşıdır. Sipahilerle ilgili eşyaların satıldığı dükkânlar bu gün turistik amaçla kullanılmaktadır.

Sultanahmet Türbesi

Sultan Birinci Ahmet, caminin tamamlanmasından kısa bir süre sonra, külliye binaları tamamlanmadan 1617 yılında yakalandığı tifüs hastalığından kurtulamayarak yirmi sekiz yaşında vefat etti. Sultan Birinci Ahmet Caminin dış avlusunun kuzeydoğu köşesinde yaptırılan türbede yatmaktadır. Türbede Sultan 1. Ahmet yanında eşi Mahpeyker Kösem Sultan, oğulları Sultan 2. Osman (Genç Osman) ve Sultan 4. Murad ile bazı torunları gömülüdür.

Sultan Ahmet Camii Nerede?

Sultanahmet Camii İstanbul’un tarihi yarımadası Fatih ilçesinde, Ayasofya Camii Müzesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Sultan Ahmet Camii’ne Nasıl Gidilir?

Kabataş-Bağcılar tramvay hattından kalkan herhangi bir tramvayla Sultanahmet durağında inildiğinde caminin bulunduğu meydana ulaşılır.  Ayrıca, Anadolu yakasından gelinecekse, Kabataş’a veya Emiönü’ne vapurla geçtikten sonra tramvaya binilebilir. Bunun yanında Taksim-Beyazıt otobüsünü kullanarak veya “Kumkapı” ya da “Çatladıkapı” duraklarından geçen otobüslerle de caminin bulunduğu meydana ulaşılabilir.

İletişim

Cami (Mosque) Tel:0212 458 44 68 Fax: 0212 458 44 66                                                Dernek (Office) Tel: 0212 458 07 76 Fax: 0212 458 71 07                                              Adres: At Meydanı No:7  34122 Fatih, İSTANBUL

Sultanahmet Camiinin Yakınında Gezilecek Yerler

Sultanahmet Camii yakınlarında  gezilebilecek diğer yerler; Sultanahmet Meydanı, Arasta Çarşısı, Ayasofya Camii Müzesi, Yerebatan Sarnıcı,  İstanbul Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayı sayılabilir.

GeziNote Notları

* Dünya’nın en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Mekke’de bulunan Mescid-i Haram (=Kabe)  9 minareli iken Dünya’nın ikinci en büyük camisi olan Medine’de bulunan Mescid-i Nebevi 10 minarelidir.

* Günümüzde Türkiyede 6 minareli 3 cami vardır.  Bunlar; Sultanahmet Camii,  Adanada Sabancı Merkez Camii ve Mersinde Hz. Mikdat Camii’ dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + seventeen =