Ana sayfa Dünya Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi Nedir?

23
0
Schengen Vizesi, Schengen Vizesi Nedir
Schengen Vizesi

Schengen anlaşması kapsamındaki ülkelere yapılacak gezilerde istenen Schengen vizesi, bu ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin araştırdığı konulardan biri.  Peki,  Schengen vizesi nedir? Schengen vizesi hangi ülkelerde geçerli olur? Schengen vizesi nereden alınır? Schengen vizesi için istenen evraklar nelerdir? gibi soruların açıklamaları bu yazımızda…

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, schengen bölgesi ülkeleri olan Avrupa’nın 26 ülkesinin tamamına tek bir vize ile gidilmesini ve bu 26 ülke arasında  serbest dolaşıma izin  veren ortak bir vizedir.

Schengen Anlaşması,  1985 yılında Lüksemburg’un küçük bir kasabası olan Schengen’de,  5 Avrupa Ülkesi (Almanya,  Fransa,  Hollanda, Belçika ve Lüksemburg) arasında imzalanmış ve bu anlaşma ile üye ülkeler arasında ki sınır kapılarında gümrük kontrolleri ortadan kaldırılmış ve  serbest dolaşım sağlanmıştır.  Yani,  schengen bölgesinin tamamı  bir ülke  olarak görülür. Daha sonraki yıllarda katılan ülke sayısının artması ile günümüzde schengen bölgesine dahil ülke sayısı 26’ya ulaşmıştır.  Schengen ülkesi vatandaşları ve schengen’e dahil olan ülkelerden birinden alınan schengen vizesi alanlar  bu anlaşmada yer alan bir schengen ülkesinden diğer bir schengen ülkesine giderken gümrük kontrolü uygulanmaksızın yani pasaport kontrolünden geçmeden serbestçe seyahat edilebiliyorlar. Pasaport ve vize kontrolü schengen bölgesi’ne ilk girerken ve çıkarken yapılır.

Shengen Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerli?

Schengen bölgesi olarak bilinen ortak sınır ve ortak vize uygulaması sayesinde Avrupa’daki 26 ülkeye sadece schengen vizesi alarak gidebilmek mümkün. Schengen bölgesine dahil 26 ülkeden 24’ü Avrupa Birliğinin ülkesi iken shengen bölgesine dahil 4 ülke ise Avrupa Birliği ülkesi değil.

Avrupa Birliği ülkesi olan 22 shengen ülkesi; Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya(Çek Cumhuriyeti), Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan.

Avrupa Birliği ülkesi olmayan 4 schengen ülkesi: İsviçre, İzlanda, Norveç ve Liechtenstein.

Shengen’e dahil olmayan ancak schengen vizesi olunca seyahat edilebilen 7 ülke ise; Bulgaristan, Romanya,  Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Vatikan, San Marino ve Monako’dur. Bu 7 ülke shengen’e dahil değil ve schengen vizesi veremiyor ama bu 7 ülkeye pasaportunuzdaki shengen vizeniz ile girebiliyorsunuz. Schengen vizeniz varsa bu ülkelerin kendi vizelerini almanıza gerek yok.

Schengen Ülkeleri, Schengen Vizesi
Schengen Bölgesi Ülkeleri

Schengen Vize Türleri

Schengen vizesi shengen ülkelerine izin verilen seyahatlerin sayısına göre; tek giriş, çift giriş veya çoklu giriş olarak 3’e ayrılır. Ayrıca C tipi ve D tipi gibi schengen vize türleri de vardır.

Tek Giriş: Schengen bölgesine sadece 1 kez giriş hakkı veren başvurudur. Yani schengen bölgesine bir kez giriş çıkış yaptıktan sonra, tekrar girişin mümkün olmadığı ve yeni vize başvurusu gerektiren vize şeklidir.

Çift Giriş: Schengen bölgesine sadece 2 kez giriş hakkı veren, 3.kez girişin mümkün olmadığı vize şeklidir.

Çoklu Giriş: Schengen bölgesinde kalınacak gün sayısı  ve vize bitim tarihine kadar sınırsız giriş çıkış yapılabilen vize şeklidir. Örnek olarak 2018 yılı için İtalya’ya 1 yıllık vize verdiler ve vizede kalış süresi 90 gün ve çoklu giriş yazsın. O halde 2018 yılında schengen bölgesine istenildiği kadar giriş-çıkış yapılabilir ancak toplamda 90 günden fazla kalınamaz.

C tipi Schengen Vizesi (Klasik Turist Vizesi): Kalış gününün en fazla 90 gün olduğu, turistik veya iş seyahati gibi durumlarda alınan klasik schengen vizesidir. Bu 90 gün kalış hakkı her 180 gün içinde 90 gündür. C tipi schengen vizesi, maksimum 5 yıla kadar veriliyor. Schengen vizenizin geçerlilik süresi ne kadar uzun olursa olsun, 5 yıllık schengen vizeniz olsa bile schengen bölgesinde en fazla 6 ay içinde 90 gün kalabilirsiniz.

D tipi Schengen Vizesi (Oturma İzinli Vize): Çalışma,  erasmus, değişim programları ve oturum gibi 90 günden daha uzun kalışlar için geçerli olan  vize türü. Ancak bu izin sadece D tipi schengen vizesi alınan ülke için geçerli olan bir durumdur. Schengen ülkeleri arasında seyahat etme hakkı ise 180 gün içinde sadece 90 gündür.

Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Basvurular, gidilecek ülkenin konsolosluğuna doğrudan veya bu amaçla vize işlemlerini konsolosluk yerine halleden vize ofislerine yapılabilir. Eğer birden fazla schengen ülkesine gidilecekse, ilk giriş yapılacak olan ülkenin konsolosluğuna schengen vize başvurusu yapılmalıdır. Bir diğer ifadeyle, schengen vizesi hangi ülke için alındıysa ilk seyahat  o ülkeye yapılmalıdır. Bir diğer önemli nokta schengen vizesi ile birden fazla ülkeye gidilecekse vize başvurusunun en çok kalınacak ülke konsolosluğuna yapılması önerilir.

Başvuru tamamlandıktan sonra verilen  iletişim bilgileri ile konsolosluk tarafından vize başvurusunun sonucu bildirilecektir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda konsolosluğa  gidilerek  schengen vize  evrakları alınıp geziye  başlanabilir.

Schengen Vizesi İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Vize başvurusu yapacak olanlar için gidiş amacına göre schengen vizesi alırken gerekli olan evraklar değişmektedir. Bazı ülkelere göre de ufak farklılıklar olsa da temelde istenen evraklar aynıdır. Tüm schengen vize başvuruları için (ve aynı zamanda turizm amaçlı schengen vize başvuruları için) istenen ortak nitelikte olan evraklar şunlardır;

 1. Pasaport: Schengen vizesi almak için öncelikle bir pasaportunuzun olması gerekir. Schengen bölgesinden ayrılış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli, son 10 yıl içinde alınmış  ve  vize etiketlerinin yapıştırılabilmesi için en az 2 boş sayfası olan pasaport olmalıdır.
 2.  Başvuru Formu (Vize Talep Formu): Gidilmek istenen ülkenin konsolosluğundan veya web sitesi üzerinden başvuru formu (vize talep formu) temin edilmeli. Bu formlar eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmalı ve  imzalanmalıdır.
 3. Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içinde, dik cepheden ve beyaz fonda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.
 4. Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen vizesi başvurusunda istenen evraklardan biri de; seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp, dönüş tarihinden bir gün sonra biten ve  en az 30 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası’dır.  Bu seyahat sağlık sigortası bütün schengen ülkelerinde geçerlidir. Konsolosluk shengen vizesine  onay vermezse bu sigortayı iptal etme hakkınız var.
 5. Gelir Belgesi: Seyahat masraflarını karşılamaya yetecek gelirinizi ve finansal varlığınızı gösterir evraklar olan; son üç aylık hesap hareketlerini gösteren bankadan onaylı banka hesap dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu evraklarının sunulması zorunludur. Finansal evraklar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Örneğin bir schengen ülkesi bankada en az 5000 TL olmasını şart koyarken, diğer bir schengen ülkesi bankadaki para miktarının daha fazla olmasını isteyebilir.
 6. Uçak Bileti ve Konaklama: Gidilecek ülkeye ait gidiş-dönüş uçak biletinin kopyası. Gideceğiniz schengen bölgesi ülkesinde nerede konaklayacağınıza dair bilgilerin başvuru sırasında bildirilmesi gereklidir.
 7. Dilekçe: Konsolosluğa hitaben yazılmış olan; o ülkeye neden gitmek istediğinizi, schengen ülkesinde kalış ve ayrılış sürelerini belirten vize başvuru dilekçesini  başvurunuzda mutlaka olmalı.

Schengen Vizesi Ücreti: Schengen vizesi ücreti 60 euro olarak ödeniyor. 6-12 yaş grubundaki çocuklara  ise 35 Euro vize ücreti ödeniyor. Altı yaşından küçük çocuklar ise vize ücreti ödemiyorlar. Araştırma veya eğitim amaçlı seyahat eden öğrenciler ve öğretmenleri de vize ücretinden muaf kişilerdir. Schengen vize ücreti ilgili konsolosluğa veya konsolosluğun akredite ettiği vize merkezine ödeniyor. Vize ücreti, vize başvurusunun incelenmesi için isteniyor, dolayısıyla vize verilmemesi halinde ödediğiniz vize ücretini geri alamıyorsunuz.

Yukarıda belirtilen her başvuru sahibi için istenen evraklar dışında özel durumlara bağlı ek olarak istenen evraklar ise

* Davetiye ile gidilecekse ek evraklar:  Akraba yada aile ziyareti olması durumunda yetkili kurumlarca(belediye veya göçmenlik ve vatandaşlık kurumu) onaylı davetiye verilmeli. Eğer bir iş için davet ediliyorsanız iş ortağı veya etkinlik organize eden tarafından düzenlenmiş imzalı, mühürlü ve adresin belirtildiği  davetiye vize başvurusu sırasında verilmelidir.

* Turla gidilecekse ek evraklar:  Gidilecek turun programı ve turun ücretini ödediğinize dair, tur şirketinden alınan evraklar başvuru dosyasına eklenmelidir.

Pasaport, Schengen Vizesi
Pasaport

* Başvuru sahibi emekli ise ek evraklar: Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya  emekli cüzdanı) istenir.

* Başvuru sahibi öğrenci ise ek evraklar: Öğrenci belgesi, 18 yaşın altı öğrenciler için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi(muvafakatnağme), anne ve babaya ait banka bilgileri, schengen ülkesinden okula kabul belgesi

* Başvuru sahibi çalışan ise ek evraklar: Son 3 aya ait maaş bordrosu, son 3 aya ait SGK hizmet dökümü, işveren izin onayı(şirketin antetli kağıdı üzerine yazılmış izin belgesi).

* Başvuru sahibi İşveren ise ek evraklar: Şirket vergi levhası fotokopisi, şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi, şirket imza sirküleri, ticaret odasına ait kayıt, şirket ticaret sicil gazetesinin kopyası, şirkete ait son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka cüzdanı.

Schengen Vize Randevusu ve Mülakat

Schengen vize randevusunda konsolosluktaki işlem evrakların verilmesi, parmak izinin alınması ve fotoğraf çekimini içerir. Vize başvuruları genellikle mülakat içermez. Schengen vize randevusunda konsolosluk gerekli görürse sizi mülakata/görüşmeye çağırabilir. Konsolosluk tarafından  size mülakat daveti yapılırsa, mülakat davetine gidilmesi gereklidir. Bu mülakatta size kişisel bilgileriniz, seyahatinizi amacı ve ayrıntıları hakkında sorular sorulur.

Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılır? Schengen Vize Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Shengen Vize basvurusunun, ziyaretin planlandığı tarihten en az 20 gün önce yapılması tavsiye edilir. Ziyaretin baslangıç tarihine üç aydan daha uzun bir süre varsa, basvuru yapılamaz. Schengen vize başvuru sonucu genellikle 1 hafta sonunda belli olurken, bu cevap süresi bazen 3 haftayı bulabiliyor.

GeziNote Notları

 1. Yeşil pasaportu olanların shengen bölgesindeki ülkelere seyahati için schengen vizesi istenmez yani bunların schengen vizesi almalarına gerek yok. Yeşil pasaportu olanlar schengen ülkelerine vizesiz  seyahat edebilirler.
 2. İngiltere, İrlanda ve İskoçya  schengen’e üye değil ve bu ülkelere gidişte schengen vizesi geçerli değil. İngiltere, İrlanda ve İskoçya için ayrıca vize alınması gerekmektedir.
 3. Dünya’da 193 ülkeden 114 ülke Türkiyeden vize istemiyor. Schengen Vizesi ile uğraşmak istemiyorsanız Vizesiz Ülkeler de sizin için bir alternatif olabilir. Türkiyeden vizesiz gidilebilecek ülkelerin listesine ise Vizesiz Ülkeleryazımızdan ulaşabilirsiniz.
 4. Türk vatandaşlarının 2017 yılında schengen vizesi almak için en çok başvuru yaptığı ülkeler sırasıyla Fransa, Almanya ve İtalya oldu. Türk vatandaşlarına 2017 yılında schengen vizesi başvurusuna en çok red cevabı veren ülkeler ise sırayla Malta ve Belçika oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen + 7 =