Ana sayfa Gezilecek Yerler Ordu Gezilecek Yerler

Ordu Gezilecek Yerler

22
0
Ordu Gezilecek Yerler
Boztepeden Ordu'nun Görünümü

Karadeniz Bölgesi’nde  Samsun  ve  Giresun arasında bulunan Ordu,  büyükşehir statüsünde bir şehir. Ordu hayranlık uyandıran doğal, tarihi ve turistik güzelliklere sahip bir Karadeniz ilimiz. Muhteşem güzellikteki sahil şeridi, yaylaları, şelaleri, gölleri, ormanları ve kaleleri bu güzelliklerin eşsiz parçaları.  Ordu  gezilecek yerler denilince akla ilk başta Boztepe, Yason Burnu, Perşembe Yaylası, Çambaşı Yaylası, Ulugöl ve Kurul Kalesi gelse de Ordu  gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ilimizdir. İşte, Ordu Gezilecek Yerler

1. Boztepe ve Boztepe Teleferiği

Ordu denince akla ilk gelen yer Boztepe olmakta. Ordu şehrini ve Karadeniz’i  tüm güzelliği ile tepeden seyretmek için en önemli adres,  şehrin en yüksek noktalarından biri olan Boztepe’dir. Denizden yüksekliği 530 metre olan Boztepe, Ordu gezilecek yerler arasında  ilk gezip görülecek yerlerden birisidir.

Boztepe il merkezine 6 kilometre mesafede olup hem asfalt yoldan otomobil ile hem de isterseniz teleferikle çıkılabiliyor.  Boztepe’de birçok kafeterya, restoran ve ormanlık piknik alanları mevcut olup Ordu manzarası eşliğinde yemek yiyebilir, çayınızı içebilir veya piknik yapabilirsiniz.  Ordu Boztepe’de, Yamaç paraşütü de yapılmakta. Boztepe, yamaç paraşütü için çok ideal bir yer olup  Türkiye’deki en önemli yamaç paraşütü noktalardan biri olarak kabul ediliyor.

Ordu Boztepe Teleferik Hattı 2350 metre uzunluğunda olup, Ordu sahilinden 509 metre yükseklikteki Boztepe’ye yaklaşık 7 dakika içinde çıkılabiliyor.   Camla kaplı teleferikle Ordu’nun enfes manzarası eşliğinde yemyeşil ağaçların üzerinden geçilerek  keyifli bir yolculuk yapılıyor. Teleferik hattında toplam 28 kabin bulunmakta. Ordu Boztepe Teleferiği biniş ücretleri (2018 yılı); Gidiş-Dönüş tam bilet 10 TL, öğrenci bileti 8 TL olup 6 yaşından küçük çocuklar için ise teleferik ücretsizdir.

2. Yason Burnu ve Yason Kilisesi

Yason Burnu, eski Ordu-Samsun karayolu üzerinde Perşembe ilçesinin Çaytepe köyü sınırları içinde olup Ordu şehir merkezine 35 km uzaklıkta. Bir yarımada özelliğine sahip Yason Burnu 1.derece arkeolojik, 2.derece sit alanıdır. Yason burnu, adını Argonotlar’la beraber burada karaya çıkan Yason (Iason, Yason)’dan alıyor. Yemyeşil bir doğaya ve harika bir deniz manzarasına sahip olan Yason Burnu aynı zamanda gün batımının en güzel seyredildiği  yerlerden biri.  Ordu’daki en ilgi çeken yerlerden biri olan Yason Burnu’nun ucunda bir deniz feneri ve  yörede yaşayan Rumlar’dan kalan tarihi bir kilise  var.

Yason Burnu;  eski Yunan mitolojisinde Kayıp Altın Post Efsanesi’nin anlatıldığı, Altın Post’un kaybolduğu yer ve Argonotlar’ın Yason (Iason, Jason) önderliğinde Altın Post’un aranıldığı yer olarak bilinir.

Yason Burnu’nun ortasında yer alan Yason Kilisesi, 1868 yılında yörede yaşayan Rumlar tarafından yaptırılmış.  Yabancı kaynaklarda Jason’s Church olarak adlandırılan kilise,  Ortodoksların dünyadaki en önemli 150 kilisesinden biri olarak kabul ediliyor. Cephesinde açık ve koyu renkli taşlar kullanılan, üç apsisli ve küçük kubbeli olan kilisenin kubbesi Osmanlı tarzında yapılmış. Yason Kilisesi, Karadeniz bölgesinde  deniz kıyısında bulunan tek kilise olarak dikkat çekmektedir.

Ordu Gezilecek Yerler
Ordu Yason Burnu

3. Çambaşı Yaylası ve Çambaşı Kayak Merkezi

Ordu’nun Kabadüz ilçesi sınırlarında ve 1850 rakımda olan Çambaşı Yaylası Ordu şehir merkezine 60 km uzaklıkta.  72 obası ve 100 bin dönümlük alanı ile ülkemizin en geniş yaylalarından biri olan Çambaşı Yaylası, 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından yayla turizmi merkezi ilan edilmiştir.  Yayla’ya ulaşım yılın 12 ayı açık olup, Ordu-Kabadüz-Çambaşı güzergahını oluşturan asfalt yol ile kendi aracınız ile veya Ordu şehir merkezinden Çambaşı Yaylası’na giden minibüslerle sağlanmakta.  Hem yazın hem de kışın doğal güzelliklere sahip  Çambaşı Yaylası temiz havası, soğuk ve şifalı suları, yazın serin iklimi ve kışın kayak merkeziyle  Karadeniz Bölgesinin en önemli turistik yaylasından biridir.    Yayla’nın çarşısı, pazarı, lokantası, piknik yerleri,  alabalık tesisleri  ve konaklanabilecek otelleri de var.

Ordu şehir merkezine 54 km uzaklıkta yer alan Çambaşı Kayak Merkezinin, zirve noktası 2000 metre rakımda ve otellerin kurulu olduğu alan 1740 metre rakım yükseklikte. 2017 yılında hizmete açılmış olan Çambaşı Kayak Merkezi’nde 2 telesiyej hattı ve toplam 6 km uzunluğunda 4 pist bulunmakta. Karadeniz bölgesinde de kayak yapmak ve kışın keyfini çıkarmak için Çambaşı Kayak Merkezi çok önemli bir yer olmuştur.

Ordu Çambaşı Yaylası
Çambaşı Yaylası

4. Perşembe Yaylası

Her ne kadar ismi Ordu’nun Perşembe ilçesini çağrıştırsa da Perşembe Yaylası Perşembe ilçesinde değil, Ordu’nun Aybastı ilçesinde yer alıyor.  1500 metre rakımlı Perşembe yaylası Aybastı ilçesine yaklaşık 18 km uzaklıkta. Perşembe Yaylası ve yayladaki menderesler  muhteşem bir güzellikte, eşsiz bir doğa harikası… Yayla, hiçbir yapılaşmanın bulunmadığı uçsuz bucaksız yemyeşil tepeleri ve bol kıvrımlı akarsuanlamına gelen kilometrelerce uzanan menderesleri ile olağanüstü bir güzellikte… Ordu gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Perşembe Yaylası aynı zamanda turizm merkezi olarak ilan edilen yaylalarımızdan biri.

Perşembe yaylasında her yıl Temmuz ayı içinde yayla şenlikleri, güreş ve kültür festivali yapılıyor. Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali dokuz asırdır yapılmakta olup bu yıl 17-23 Temmuz 2018 tarihleri arasında 911.festival yapıldı. Şenlik ve festival kapsamında konserler, folklor gösterileri, güreş müsabakaları, at yarışları, en güzel koyun-buzağı yarışmaları, yöresel lezzet yarışmaları gibi etkinlikler  düzenleniyor.   Perşembe Yaylası ayrıca dinlenme, piknik yapma, yürüyüş,  safari ve  yamaç paraşütü gibi etkinlikler için de çok ideal bir yer özelliğinde. Perşembe Yaylası’nda kalacak yer arayanlar için Aybastı Kent Ormanı İşletmesi içerisinde 4 adet kiralık dağ evi de var.

Ordu Gezilecek Yerler
Perşembe Yaylası

5. Kurul Kalesi (Kurul Kayaları)

Ordu il merkezine 13 km mesafedeki Bayadı köyü sınırlarında bulunan sivri bir kaya üzerine kurulmuş antik bir yerleşim alanıdır. Pontus Kralı VI.Midradates (M.Ö. 120-63) tarafından M.Ö. II.  yüzyılda yerleşim yeri yapıldığı tespit edilmiş. Kurul Kalesinde yapılan kazılarda sur, duvar kalıntıları, tarihi dehliz, su sarnıcı ve yaklaşık 300 adet merdiven gün ışığına çıkarılmıştır. Ayrıca,  kalede yapılan kazılarda Ana Tanrıça Kibele Heykeli, sikkeler, seramikler ve savaş aletleri  de bulundu. Kalede 2100 yıllık olduğu tahmin edilen  Türkiye’de  tahtında oturan ilk “Ana Tanrıça Kibele Heykeli” bulunmuş olup 110 cm yüksekliğinde olan  bu heykel mermerden yapılmıştır.  Kurul Kalesi’nde halen arkeolojik kazı çalışmaları devam etmekte olup  2019 yılında tamamen ziyaretçilere açılması planlanmıştır. Kalede günümüzde yürüyüş parkurları, oturma grupları ve seyir terasları yapılmıştır. Kurul Kalesi’nin olduğu yerden hem Ordu şehri hem de Ordu yaylalarının muhteşem manzarası eşsiz güzellikte görülmekte.

Ordu Gezilecek Yerler
Kurul Kalesi (Kurul Kayaları)

6. Bolaman Kalesi ve Haznedaroğlu Konağı  

Fatsa ilçesi Bolaman beldesinde bulunan Bolaman Kalesi, Ordu-Samsun karayolu üzerinde olup Ordu şehir merkezine 30 km uzaklıkta. Yapım tarihi bilinmeyen kalenin Pontus Rumlarından kaldığı düşünülmekte.  İki kat olan yapının alt kısmında taş bloklar kullanılmış, kalenin üst kısmında ise 19.yüzyılda yapılmış ahşap bir Osmanlı konağı bulunmaktadır.  Kale üzerinde bulunan konak Haznedaroğlu Konağı olarak bilinmekte olup konak  2017 yılında Fatsa Müzesi yapılmıştır.

7. Ünye Kalesi 

Ünye Kalesi, Ünye-Niksar karayolunun 7.kilometresinde yolun solunda kalan 200 metre yüksekliğindeki bir tepenin üzerinde kurulu olup Kale Köyü sınırları içinde yer alıyor.  Ünye Kalesi’nin bulunduğu yer eskiden bir yanardağmış ama yanardağ faaliyetini tamamladıktan sonra kraterlerinden bir tepe oluşturmuş ve kale bu tepeye inşa edilmiş.  M.Ö. 250 yıllarında Pers kökenli Pontus hükümdarı II. Mitradates tarafından yaptırılan Ünye Kalesi’ne tarih boyunca  birçok medeniyet eklentiler yapmış.  Kaya mezarları, kral kaya mezarları, kuyular, dehlizler, mağaralar, tüneller ve sur kalıntıları gibi tarihi kalıntılar bulunan Ünye Kalesi eşsiz bir manzaraya da sahip.

8. Ulugöl

Ordu’nun en büyük gölü olan Ulugöl, Ordu’nun Gölköy İlçesinde olup Ordu şehir merkezine 74 km ve Gölköy ilçesine 17 km uzaklıkta. Haruniye Köyü ile Süleymaniye Köyü arasında yer alan Ulugöl 1500 rakımlı bir krater gölü.  Gölün çevresi meşe, gürgen ve kızılağaç  ormanları ile çevrili olup  bu yemyeşil ormanlar arasında, eşsiz bir doğal güzelliğin ortasında yer alıyor. Özellikle sonbaharda yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi ise görenleri büyülemekte.  Gölün etrafında piknik yapmak için  bol miktarda piknik masaları ve kamp yapacak alanlar ile küçük bir büfe kafe bulunmakta. Ayrıca, yaz aylarında ailelerin kalabileceği bungalov evleri de var. Ulugöl, her yıl Temmuz ayında Ulugöl Şenliklerine de ev sahipliği yapmaktadır.

9. Gaga Gölü

Fatsa-Aybastı karayolunun 9. kilometresinde ve yolun hemen kenarında bulunan Gaga Gölü Sefaköy sınırları içinde yer almakta.  Heyelan sonucu oluşmuş çukurların suyla dolmasından oluşan göl, 60 dekarlık bir alanı kaplıyor.  Göle akan herhangi bir akarsu olmayıp göl dip kaynakları ve göl alanına düşen yağışlarla beslenmekte. Gölde bol miktarda sazan balığı ve ayrıca kerevit ve diğer balıklar bulunur.  Göl, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunması ve onlar için beslenme ve barınma yeri olması bakımından da önemlidir. Güney ve batı kısmı tamamen fındık bahçeleriyle çevrili olan gölün orta kısmında kamışlarla kaplı küçük bir adacık da bulunmaktadır.

10. Uzundere Şelalesi

Ordu’nun Aybastı ilçesi Uzundere Köyü’nde bulunan Uzundere Şelalesi, Ordu Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta.  105 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biri olan Uzundere Şelalesi üst tarfında 1 şelale, alt tarafında 6 şelale olmak üzere 7 şelaleden oluşuyor.  Şelale kar sularının erimesiyle daha faal olduğu için özellikle ilkbaharda görülmeye değer güzellikte. Uzundere Şelalesine ulaşım biraz  zor,  ancak  gidilip görülmeye değer muhteşem bir şelale.

11. Karaoluk Çiseli Şelalesi

Ordu merkez Karaoluk köyü sınırları içerisnde bulunan Karaoluk Çiseli Şelalesi Ordu şehir merkezine 24 km uzaklıkta.  6 metre yüksekliğindeki şelale yaz-kış aynı debide akıyor.  Dört mevsim akan şelale,  yüzme imkanı sağlayan bir gölete de sahip. Çiseli Şelalesinde gölet kenarındaki alanlarda piknik yapmak, yürüyüş ve bisiklete binmek de mümkün.

Ordu Karaoluk Çiseli Şelalesi
Karaoluk Çiseli Şelalesi

12. Asarkaya Milli Parkı

Ünye İlçesinin güneydoğusunda bulunan Asarkaya Milli Parkı, Ünye şehir merkezine 5 km uzaklıkta.  Ünye şehir merkezi ve Karadenize hakim bir tepe üzerinde kurulmuş Asarkaya Milli Parkı, piknik yapmayı ve doğayı sevenler için ideal bir yer.  Çam ormanları içerisinde yeşilin bol olduğu, geniş piknik alanları, çocuk parkları ve spor alanları bulunan Asarkaya Milli Parkı’na giriş ise ücretli.

13. Aziziye (Yalı) Camii

Ordu’nun merkez ilçesi Altınordu’da bulunan Aziziye Camii,  Yalı Camii olarak da bilinmekte.  Sultan Abdülaziz zamanında ahşap olarak yaptırılan caminin zaman içinde yıkılmaya başlamasıyla 1890 yılında Kadı Zade Hasan Efendi tarafından kesme ve moloz taş ile yeniden yaptırılmış.  Üç katlı olan caminin soğan kaideli ve tek şerefeli bir minaresi var.  Tavan ise düz ve ahşaptır.

Ordu Gezilecek Yerler
Aziziye (Yalı) Camiiı

14. Atik İbrahim Paşa Camii (Orta Camii)

Atik İbrahim Paşa Camii, Ordu’da ilk inşa edilen camilerden biridir.  Cami, 1770 yılında Atik İbrahim Paşa tarafından kütük cami olarak inşa edilmiş fakat tahrip olması sebebiyle 1802 yılında yeniden yapılmış. Çarşının orta kısmında yer aldığı için halk tarafından Orta Camii olarak da adlandırılır.  Caminin, iki şerefeli bir minaresi var.  Caminin en güzel ve en önemli kısmı barok tarzında yapılmış yoğun süslemeli mihrabıdır.  Selçuklu mimarisi tarzında yapılmış ilk mihrabı uzun yıllar camide kalmışsa da 1921 yılında sökülerek bugünkü Ordu Selimiye Camisine yerleştirilmiştir.

15. Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi, Ordu il merkezindeki Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan tarihi bir Rum Ortodoks kilisesidir. Taşbaşı Mahallesi Cumhuriyet dönemindeki mübadeleye kadar Ermeni ve Rumların çoğunlukta olduğu bir mahalleymiş.  Bu kilise Rumlar tarafından 1853 yılında yapılmış. 1937 yılına kadar kilise olarak kullanılan Taşbaşı Kilisesi, 1937-1977 yılları arasında ise  cezaevi olarak kullanılmış.   2000 yılından itibaren Kültür Merkezi (çok amaçlı salon) olarak kullanılan yapıda günümüzde birçok kültür etkinliği, konser ve toplantılar yapılmakta. Doğu-batı yönünde dikdörtgen tarzında inşa edilen kilisenin kubbesi hariç tamamı kesme taştan yapılmış. Kilise bahçesinde “3 kız heykeli” gibi heykeller de bulunmakta.

Ordu Taşbaşı Kilisesi, Ordu Gezilecek Yerler
Taşbaşı Kilisesi

16. Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi

Ordu İl Merkezi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Paşaoğlu Konağı, 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmış. İstanbullu bir ustaya yaptırılan konağın taşları Ünye’den, ahşap malzemesi Romanya’dan getirilmiş. Zemin dâhil olmak üzere üç katlı olan konağın bahçesinde fıskiyeli bir havuz da bulunmakta. 1987 yılında ise Paşaoğlu Konağı, “Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi” olarak hizmete açılmış. Zemin katı idare olarak kullanılan binanın, birinci katı Etnografik eserler seksiyonu, ikinci katta ise sofa, Paşa Nine odası, günlük oda, misafir odası ve yatak odası bulunur.  Birinci kattaki Etnografik eserler seksiyonunda  silahlar, takılar, çömlek eşyalar,  kadın ve erkek giysileri çömlek eşyalar ve Kurul Kalesi buluntuları sergileniyor.  Konak, 19.yüzyıl sivil mimarisi ve zengin koleksiyonu ile ordu gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

Ordu Gezilecek Yerler
Ordu Etnoğrafya Müzesi ve Paşaoğlu Konağı

17. Ordu Sahili ve Plajları

Ordu şehir merkezi, deniz ile iç içe tam 6 kilometrelik çok iyi düzenlenmiş bir sahil şeridine sahip. Ordu Sahilinde günün her saatinde yürüyen, koşan, banklarda oturup Karadeniz manzarasını seyreden insanlara rastlamak mümkün ve sahilde hoşça vakit geçirilebilen bir çok yer de bulunmakta.

Ordu’da denizin keyfini çıkarabileceğiniz 30’dan fazla plaj bulunmakta. Gerek suyuyla gerekse de kumuyla  Karadeniz’in bu güzel plajlarından en önemlileri; Ordu merkezde Akyazı Plajı, Cumhuriyet Mahallesi Halk Plajı ve Kumbaşı Kumsalı Plajı,   Perşembe ilçesinde Efirli Plajı ve Çaka Plajı, Fatsa’da Bolaman Belediye Plajı ve Fatsa Çamlık Plajı ile Ünye’de Kırkevler Plajı’nı sayabiliriz. Ordu’da 2018 yılının Mavi Bayraklı 5 plajı ise; Ordu merkezde Kumbaşı Kumsalı Plajı ve Cumhuriyet Mahallesi Halk Plajı, Fatsa’da Fatsa Çamlık Plajı ve Bolaman Belediye Plajı ve Ünye’de Kırkevler Plajı’dır.

18. Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi, Ünye’nin Karşıyaka Mahallesinde Ünye Sanayi Sitesi çıkışında yoldan 3 km içeridedir. Yunus Emre’nin kabrinin nerede olduğu kesin olarak bilinmiyor, ülkemizde kabrinin olduğuna inanılan 11 yer var. Ünye’deki mezarın Yunus Emre’nin mezarı olarak kabul edilmesi ve türbe haline getirilmesinin bir sebebi, şu şiiri: “İndik Urum’a kışladık, Çok hayr-u şer işledik, Oney oldu son durak, göçtük Elhamdülillah.” Ünye’nin eski adı olan Oney için böyle bir dörtlüğü bulunan Yunus Emre’nin bu nedenle vefat ettikten sonra Ünye’ye defnedildiği düşünülüyor. Türbe sekiz köşeli şekilde ve tavana doğru kısalan bir biçimde dizayn edilmiş.  Türbenin hemen yanında 1995 yılında yapılan bir minareli Şeyh Yunus Emre Camii de bulunuyor.

Ordu’da Gezilecek Diğer Yerler

Ordu Gezilecek Yerler o kadar çok ki. Eğer Ordu seyahatinizde zamanınız varsa Ordu gezilecek yerler listenize şu yerleri de ilave edebilirsiniz;  Osman Paşa Şadırvanı, Ordu Eskipazar Camii, Hoynat Adası, Ünye Müze Ev, Ünye Kent Ormanı, Yoroz Kent Ormanı, Turnasuyu Vadisi, Gölköy Kalesi, Ohtamış Şelalesi, Cıngırt Şelalesi, Korgan Yaylası, Keyfalan Yaylası ve Sarıçiçek Yaylası’dır.

GeziNote Notları  

* Ordu ilinin merkez ilçe Altınordu ile birlikte toplam 19 ilçesi var. Merkez ilçe Altınordu dışındaki Ordu İlçeleri; Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye’dir.

* Türkiyede fındık en çok Ordu’da yetişir. Türkiye’de en fazla bal üretiminin olduğu il de Ordu’dur. Ordu ilinde fındıktan sonra ekonomiye en fazla katkı yapan ürün bal’dır.

* Ordu’da Ne Yenir? Ordu mutfağının en ünlü yemekleri olan pancar çorbası, hamsi tava, ordu tostu, ordu pidesi, melocan kavurması, galdirik kavurması, fasülye turşusu, fındık tirmidi ve mısır ekmeği gibi lezzettleri Ordu’ya gidince mutlaka tatmalısınız.

* Çay’ın lezzetini uzun süre unutamayacağınız bir yer Perşembe Medreseönü’nde bulunan Uzun Saçlı’nın Yeri. Burada çayın tadına mutlaka bakmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 1 =