Ana sayfa Gezilecek Yerler Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds İstanbul

42
0
Madame Tussauds İstanbul
Madame Tussauds İstanbul

Adını balmumu heykel ustası Maria Tussauds’tan alan Madame Tussauds Müzesi,  ilk olarak 1835 yılında Londra’da açılır.  Merkezi Londra’da olan Madame Tussauds müzelerinin Amsterdam, Viyana, New York ve Sidney gibi birçok şehirde  şubesi var. Madame Tussauds bal mumu müzelerinin 26.şubesi olan Madame Tussauds İstanbul Müzesi, 2016 yılında İstanbul İstiklal Caddesinde ziyarete açıldı.

Madame Tussauds İstanbul’un Bölümleri

Madame Tussauds İstanbul Müzesi’nin koleksiyonu  Müzik, Tarih ve Liderler, Bilim ve Kültür, Spor ve VIP Party olmak üzere 5 kategoriye ayrılmış. Hemen hemen her balmumu heykelinin yanında, bu heykelle ilgili bir aktivite ya da kostüm bulunmakta. Gün geçtikçe koleksiyona yeni eserlerin katıldığı müzede 2018 yılı itibarıyla 58 adet balmumu heykeli bulunmakta.

Müzik bölümünde Zeki Müren, Mazhar Fuat Özkan, Barış Manço, Neşet Ertaş’ın  yanı sıra Madonna, Rihanna, Beyonce, Lady Gaga, Justin Bieber, Michael Jackson ve Demi Lovato gibi dünyaca ünlü müzik yıldızlarının balmumu heykelleri sizleri bekliyor.

Madame Tussauds İstanbul
Barış Manço

Tarih ve Liderler bölümünde Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve Mevlana’nın balmumu heykelleri bulunmakta. Madame Tussauds İstanbul’da, ziyaretçi turunun başladığı noktada ilk figür olarak Atatürk’ün figürü var.  Atatürk’ün figürü, TBMM önünde konumlanmış olarak bulunuyor.

Bilim ve Kültür bölümünde Yaşar Kemal, Sabiha Gökçen, Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Wolfgang Amadeus Mozart, Steve Jobs ve Madame Marie Tussaud’un balmumu heykelleri bulunmakta.

Spor bölümünde futbol, basketbol, tenis ve boks dallarında hayran kitlesine sahip yıldız isimlere yer verilmiş. Müzenin bu kısmında Arda Turan, Hidayet Türkoğlu gibi ülkemizin başarılı sporcuları yanı sıra Muhammed Ali, Maria Sharapova, Lionel Messi, Rafael Nadal ve Neymar gibi yabancı sporcuların balmumu heykelleri de bulunmakta.

Arda Turan, Madame Tussauds İstanbul
Arda Turan

VIP Party bölümünde Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Tolga Çelik, Adile Naşit, Demet Akbağ, Angelina Jolie, Julia Roberts, Brad Pitt, Bruce Willis, Marilyn Monreo, David Beckham ve Victoria Beckham  gibi birçok Türk ve yabancı ünlünün balmumundan yapılmış heykellerini görmek mümkün.  Beren Saat şık gece elbisesiyle canlı gibi. Kıvanç Tatlıtuğ ise bankta yanına misafir ediyor sizi.

Balmumu Heykel Yapım Aşamasından Kısa Notlar

Her bir figür alınan ölçüler doğrultusunda kilden yontulur. Yontma işleminde 150 kilogramlık kil kullanılır. Boyayla renklendirilen ve 74°C’ye ısıtılan erimiş balmumu kalıba dökülür. Ardından balmumu 1,5 cm’lik kalınlığa ulaşıp sertleşinceye kadara soğumaya bırakılır.

En zorlu şeylerden biri saç ve kaş ekimi. İnsanlardan elde edilen saçlar teker teker başa takılır ve stil vermek için kesilir. Heykeller için saç ve kaşlar gerçek saçlardan tek tek ekilir. Tüm saçların takılması yaklaşık 6 hafta sürer. Göz rengi, Madame Tussauds’un çok sayıda göz renklerini içeren göz rengi tasarım skalası’na göre belirlenir.

Bir Madame Tussauds balmumu figürünün şekillendirilmesi, kalıbının hazırlanması ve renklendirilmesi dört ay sürer; figürlerin her biri yaklaşık 300.000$ değerindedir. Müzeye, orijinal kıyafet ve aksesuarlarını bağışlayan ünlüler de var.  Arda Turan ve Hidayet Türkoğlu orijinal formalarını, Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ ise kendi kıyafetlerini vermişler.

Madame Tussauds İstanbul
Beren Saat, David Becham, Angelina Jolie

Madame Tussauds Istanbul Müzesi Nerede?

Madame Tussauds İstanbul, Taksim İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi Grand Pera Bina’sında bulunuyor. Grand Pera’nın ilk iki katı Madame Tussauds İstanbul Müzesi’ne ait.

Adres: Hüseyinağa Mahallesi, İstiklal Cd. No:56, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 444 3 253

Madame Tussauds İstanbul Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Madame Tussauds İstanbul Müzesi’ne gitmek için öncelikle Taksim Meydanı’na gelinmeli. Taksim Meydanı’na varıldıktan sonra İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Grand Pera AVM’ye doğru yürünmeli. Madame Tussauds İstanbul,  İstiklal caddesi üzerindeki Grand Pera AVM’nin içinde bulunmakta.

Madame Tussauds İstanbul Müzesi Bilet Fiyatları (2018)

2018 YılıGüncel FiyatOnline Fiyat
Yetişkin ( 13 yaş üstü )57,00 ₺35 ₺
Öğrenci45,00 ₺25 ₺
Çocuk ( 3-14 yaş)45,00 ₺25 ₺

Müze 3 yaş altına ücretsiz. Gişede 3-14 yaş çocuk ve öğrenci bilet ücreti 45 TL, 13 yaş üstü yetişkin bilet ücreti ise 57 TL’dir. Eğer bileti online satın alırsanız; 3-14 yaş çocuk ve öğrenci ücreti 25 TL, 13 yaş üstü yetişkin ücreti ise 35 TL olmakta.

VIP Bilet seçeneğinde ise, sıra beklemeden ziyaret imkanı bulunmakta ve ziyaretçiye 1 adet rehber kitapçık, fotoğraf ve balmumu el figürü verilmekte. Ayrıca VIP bilet alan ziyaretçiler Madame Tussauds İstanbul mağazasında % 10 indirime sahip olmakta.  VIP biletin fiyatı ise 102 TL’dir.

Madame Tussauds Kimdir?

Madame Tussauds (Marie Tussauds) 1761 yılında Fransa’da doğar. Marie Tussauds 17 yaşına gelene kadar balmumundan anatomik heykeller yapan Dr. Philippe Curtius’in çırağı olarak balmumundan heykel yapmayı öğrenir. Balmumundan heykel yapmayı genç yaşta öğrendikten sonra, 20 yaşında Fransa Kralı XVI.Louis’in kız kardeşine sanat dersleri vermeye başlar. 1789’daki Fransız İhtilali döneminde giyotin ile kesilen başlardan ünlülerin (bunların içlerinde Kral XVI. Louis ve kraliçe Marie Antoinette dahil ) balmumundan heykellerini yapmak zorunda kalır.  1794’de Dr. Curtius hayatını kaybedince sergisi  Madame Tussauds’a miras kalır ve o da yeni seyirci arayışıyla Londra’nın yolunu tutar ve burada 30 yılı aşkın bir süre sergiyi seyyar olarak yürütür. 1835 yılında Madame Tussauds Londra’da Baker Street’te sabit bir yere kavuşur ve burası Madam Tussauds müzesinin ilk kuruluş yeri olur. 1884 yılında müze Marylebone yolu’ndaki bugünkü yerine taşınır. Marie Tussauds 1850 yılında 89 yaşındayken hayatını kaybeder.

GeziNote Notları

* Londra’dan sonra Madam Tussauds müzelerinin ikincisi 1972 yılında Amsterdam’da açılır ve zamanla dünyanın birçok şehrine yayılmaya başlar.

* Madame Tussauds İstanbul Sitesi’nden bilet fiyat ve kampanyalarını öğrenmek ve online bilet almak için  madametussauds.com/istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

* Hayranı olduğunuz ünlü insanların balmumu heykellerini görmek ve bunlarla fotoğraf çekinmek güzel bir hatıra olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + fourteen =