Ana sayfa Dünya Londra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler

19
0
Londra Gezilecek Yerler
Big Ben, Parlamento Binası ve Thames Nehri

Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti olan Londra, dünyanın en önemli iş, finans ve turizm merkezlerinden biri.  2016 yılındaki 8,7 milyonluk nüfusu  ile İngiltere’nin en kalabalık, Avrupa Birliği’nın ise  ikinci kalabalık şehri.   Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Londra’da, 300’den fazla farklı dil konuşulmakta.  Londra,  dünyada en çok turist çeken şehirlerden birisidir.

Londra  gezilecek yerler denilince akla ilk başta Big Ben, Parlamento Binası, London Eye, Tower Bridge, Trafalgar Meydanı, Hyde Park, Buckingam Sarayı  ve British Museum gelse de Londra gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir.

1. Big Ben (Büyük Benjamin)

Big Ben, Thames nehri kenarında Westminster Sarayı’nın yanında bulunan dört cepheli ve her cephesinde birer saat bulunan ünlü saat kulesi. 1859 yılında açılan Big Ben, Londra’nın dünya çapındaki en önemli simgesi olarak kabul edilmekte.

Kule adını büyük çanın yerleştirilmesinden sorumlu Sör Benjamin Hall’dan (Big Ben: Büyük Benjamin) aldığı tahmin edilmekte.  “Big Ben” aslında saat kulesinin 13,7 tonluk çanının adı olmasına karşın zamanla tüm saat kulesi için kullanılır olmuştur. Big Ben saat kulesi,  96 metre yüksekliğinde ve çanının sesi 14 km çapında bir alandan duyulabilmekte. Big Ben’e gitmek için metro ya da otobüs kullanarak Westminster durağında inmeniz gerekiyor. Big Ben saat kulesi kamuya açık değil ve turistik ziyarete kapalı.

2. Parlamento Binası (Westminster Sarayı)

Westminster Sarayı ya da Parlamento Binası, Londra’da, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan Birleşik Krallık Parlamentosu’na ev sahipliği yapan yapıdır. Thames nehrinin kıyısında ve Westminster Abbey’in karşısında yer alan Westminster Sarayı, Parlamento Binası olarak da bilinir.

İlk olarak 1016 yılında inşa edilen Westminster Sarayı, 1512’de çıkan büyük yangına kadar İngiltere kraliyet ailesine ev sahipliği yapmış, yangından sonra büyük hasar görmüş ve sonrasında İngiltere Parlamentosu’na ev sahipliği yapmaya başlamış. Sarayda 1834 yılında yine çok büyük bir yangın çıkmış ve sarayın hemen hemen tümü yanmış. Yangından sonra yeniden inşa edilen sarayın bugünkü yapısı ise 1852 yılında tamamlanmıştır. Saray gotik mimari stilde inşa edilmiş olup, Londranın sembolü olan Big Ben saat kulesi’de sarayın olduğu yerdedir. Giriş ve ziyaretinin ücretli olduğu Parlamento Binasına gitmek için,  metronun “Westminster”  durağında inilmeli.

3. Westminster Abbey (Westminster Kilisesi)

İngiltere’nin en meşhur kilisesi olan Westminster Abbey; Londra’nın merkezinde, Parlamento binasının tam karşısında yer alıyor. Bin yıldan fazla bir tarihe sahip olan Westminster Abbey’in tarihi, Benedikten keşişinin 960’ta kurduğu manastıra kadar uzanır.  1245’te Kral 3.Henry tarafından ilk yapımı tamamlanan kilise, bugünkü halini 19.yüzyılda alır.  19.yüzyıl mimarisinin çok güzel bir örneği olan gotik tarzda yapılmış olan bu kilisenin içi de; yağlı boya tablolar, vitraylar ve değerli objelerle tam bir yaşayan müze gibi.

Westminster Kilisesi yüzyıllardır İngiliz kraliyet ailesinin taç giyme, düğün ve cenaze törenleri gibi önemli etkinliklerinin yapıldığı yer. 1. William’ın 1066’daki taç giyme töreninden beri İngiliz Kraliyet ailesinin taç giyme törenleri burada düzenleniyor. 1953’te II.Elizabeth’in taç giyme töreni, 1996’da Prenses Diana’nın cenazesi,  2011’de Prens William ve Kate Middleton’un düğünü  burada yapıldı.  Ayrıca, İngiliz Kraliyet Ailesi  üyelerinin ve Isaac Newton, Charles Darwin gibi ünlü bilim adamlarının mezarları da bu kilisenin içinde yer almakta. Giriş ve ziyaretinin ücretli  olduğu Westminster Kilisesine gitmek için Westminster  metro durağında inilmeli.

4. London Eye

Londra’nın South Bank bölgesinde, Thames Nehri’nin kenarında bulunan ve Millenium Wheel (Milenyum Çemberi) olarak da adlandırılan London Eye, 135 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük dönme dolaplarından biri. 31 Aralık 1999 tarihinde açılışı yapılan London Eye,  yılda 3,5 milyondan fazla turist ziyaretçi ile İngiltere’de turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.   Bu dönme dolapta her biri 25’er kişi kapasiteli toplam 32 dev kapsül var.

Her bir turu 30 dakika süren dönme dolapta özellikle en yüksek noktada iken, tüm Londra’yı görebilir, şehrin eşsiz manzarası seyredebilir ve  harika fotoğraflar çekebilirsiniz. London Eye’a  metro ile  Waterloo istasyonunda inerek veya Waterloo’dan geçen otobüs hatları ile ulaşılabilir.   London Eye girişi ücretli ve bileti  22-33 pound arası değişiyor.

London Eye ve Thames Nehri, Londra Gezilecek Yerler
London Eye ve Thames Nehri

5. Thames Nehri

Thames Nehri, İngiltere’nin güneyinde doğup Londra’nın içinden geçerek Kuzey Denizi’ne dökülen 346 km uzunluğundaki nehirdir. Londra’yı ikiye bolen ve üzerinde çok sayıda tarihi köprü bulunan Thames Nehri gri renge sahip. Londra şehrini ve şehirdeki önemli yapıları görmek için Thames Nehri kenarında yürünebilir veya Thames Nehri üzerinde tekne turuna katılabilinir.

6. Trafalgar Square (Trafalgar Meydanı)

Trafalgar Meydanı, Londra’nın en büyük ve en ünlü meydanı.  Bu güzel meydan, hem Londra halkının hem de  turistlerin en gözde buluşma noktası olup günün her saatinde hep cıvıl cıvıldır.

Meydan adını, 1805 yılında Amiral Nelson komutasındaki İngiliz donanmasının İspanyol ve Fransız donanmalarını İspanya’daki Trafalgar’da yendiği Trafalgar Savaşı’ndan alır. Meydanın ortasında Trafalgar savaşında ölen Amiral Horatio Nelson anısına yapılan 50 m yüksekliğinde anıt sütun ve sütunu koruyan dört aslan heykeli bulunuyor.

Meydan kuzey cephesinden National Gallery  ile de bitişik.  Sık sık gösterilere, mitinglere, konser ve festivallere ev sahipliği yapan meydanda bu etkinlikleri izleyebilir, biraz dinlenebilir veya  ücretsiz National Gallery’yi  gezebilirsiniz.

Trafalgar Meydanı ve Ulusal Galeri, Londra Gezilecek Yerler
Trafalgar Meydanı ve Ulusal Galeri

7. National Gallery (Ulusal Galeri)

National Gallery (Ulusal Galeri), Londra gezilecek yerler arasındaki en önemli sanat galerilerinin başında geliyor. Londra’da Trafalgar Meydanında bulunan  ve 1824 yılında kurulan National Gallery, 13. yüzyıl’dan günümüze  kadar yaklaşık 2300 civarı muazzam bir resim koleksiyonuna sahip. Ulusal Galeri  Leonardo da Vinci, Rembrandt, Van Gogh, Botticelli, Van Eyck, Holbein, Michelangelo ve Francesca gibi efsane ressamların  tablolarının görülebileceği muhteşem bir yer.  Piero della Francesca’nın “Hz.İsa’nın vaftizi”,  Leonardo Da Vinci’nin “Kara Kalem”,  Hans Holbein’in “Sefirler” ve  Jan Van Eyck’in “Arnolfini’nin Evlenmesi” tablosu  en dikkat çeken eserlerden birkaçı.

National Gallery’nin koleksiyonuna  yeni resimler de her yıl eklenmekte ve kalıcı koleksiyonunun yanı sıra birçok önemli ressamın geçici sergileri de olmakta. Yılda ortalama 5 milyon turistin ziyaret ettiği National Gallery,  British Museum ve Tate Modern’den sonra İngiltere’nin en çok ziyaret edilen 3.müzesidir.  Ulusal Galeri girişi ücretsizdir.

8. Tate Modern

Thames Nehri’nin güney kıyısında Bankside bölgesinde bulunan Tate Modern, 1900’lü yıllardan günümüze ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri.  Dali, Picasso, Matisse, Rothko ve Warhol gibi ünlü ressamların modern sanat eserlerine ev sahipliği yapan Tate Modern’de aynı zamanda günümüzün en popüler modern sanat sergilerini de görmek mümkün olmakta.

Tate Modern’e metro ile gidilecekse Southwark durağında inilmeli, otobüsle gidilecekse 45,63 ve 100 numaralı otobüslerle gidilmeli. Tate Modern’e giriş ücretsiz. Sadece bazı özel sergiler için ücret talep edilmekte.

9. Buckhingham Sarayı

Buckingham Sarayı, İngiliz kraliyet ailesinin Londra’da oturduğu saray. 1702’de Buckingham Dükü’nün Londra’daki malikânesi olması için inşa edilen ve 1837’de Kraliçe Victoria’nın tahta geçmesinin ardından da halen kraliyet ailesinin Londra’da oturduğu  saray. Ayrıca sarayda kraliyet törenleri, atamalar, davetler ve yabancı devlet başkanları da ağırlanmakta. Buckingham Sarayı’nın  içi sadece yaz aylarında  düzenlenen turlar ile gezilebiliyor.  Balo salonu, Kraliçe Victoria döneminden kalan  resim sergisi, vaftizlerin gerçekleştirildiği müzik odası gibi ilginç odaları bulunan Buckingham Sarayı’nı gezmek  ise ücretli.

Sarayın ilgi çekici özelliklerinden biri,  askerlerin görev devir teslim töreni (Muhafız Değişim Töreni, Changing the Guard)’dir. Pek çok turist Buckhingham Sarayı’na Muhafız Değişim Töreni  için gidiyor.  Muhafız değişim töreni yaz aylarında günde yalnızca bir sefer ve her gün saat 11:00’de sarayın önünde gerçekleştiriliyor. Ziyaretiniz esnasında Kraliçe’nin sarayda olup olmadığını sarayın tepesinde kraliyet bayrağının olup olmadığı ile anlayabilirsiniz. Eğer Kraliçe sarayda ise sarayın tepesinde kraliyet bayrağı asılıdır.

Buckingham Sarayı’na; Green Park ya da St. James’s Park duraklarında inerek varabilirsiniz. Saray gezisinin ardından dayakınındaki Green Park veya St. James’s Park’a gidebilirsiniz.

Londra Buckhingham Sarayı
Buckhingam Sarayı

10. Tower of London (Londra Kulesi)

Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan Londra Kulesi (Tower of London) 1078’de İngiltere imparatoru William tarafından yaptırılmış. Londra Kulesi aslında bir kale olmakla birlikte, ismini sınırları içindeki Beyaz Kule’den alıyor.

Londra kulesi;  kraliyet konutu, kraliyet mücevherlerinin evi, devlet hazinesi, darphane ve cephanelik gibi amaçlarla kullanılmasının yanı sıra hapishane, işkence ve idam yeri gibi  karanlık amaçlar için de kullanılmış. En ünlü kullanım alanı ise, hapishane olarak kullanılmış olmasıdır. Kule’de kraliyet mücevherleri’nin olduğu bölüm görülmeye değer özellikte.

Kulede yer alan kuzgunlar ise özel bir öneme sahip. Londra Kulesiyle özdeşleşen efsaneye göre; kulede bulunan siyah kuzgunlar, kuleyi terk ettikleri takdirde krallığın yıkılacağına dair bir inanış var.  Ne yazık ki bu durumu engellemek için kuzgunların kanatlarının ucu kesilip uçmaları engelleniyor. Günümüzde kulede koruma altında 7  kuzgun yaşıyor ve ölen kuzgunların anısını yaşatmak için de bir anıt bulunuyor. Kule’ye, en yakın metro istasyonu  olan “Tower Hill”’de inilerek gidilebiliyor.  Girişi ücretli olan kule 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

11. Tower Bridge (Kule Köprüsü)

Tower Bridge, Londra da Thames Nehri üzerinde yer alan iki kuleli ve  iki katlı açılır kapanır köprüdür.  Thames Nehri’nin güzelliğine estetik katan Londra’nın meşhur mavi köprüsü  Tower Bridge 1894 yılında inşa edilmiş.  Açılır kapanır  köprü eskiden buhar enerjisiyle, 1976 yılından itibaren de elektrikle çalışmakta ve gemilerin geçişine  olanak sağlamakta. Tower Bridge, Tower of London  ile  karıştırılmakta. Ancak,  Tower of London  burası değil, başka bir yapıdır. Köprü halkın yürüyüşüne açıktır.

Londra Tower Bridge
Tower Bridge

12. British Museum (Britanya Müzesi)

1753 yılında kurulan British Müzesi, dünyanın en eski müzelerinden birisi. Günümüzdeki müze binası  ise, 1850 yılında inşa edilmiş.   British Müzesinde dünyanın her yerinden toplanan ve iki milyon yıllık dünya ve medeniyet tarihini yansıtan yaklaşık 8 milyon eser sergilenmekte. Mısır mumyaları, rosetta taşı, parthenon heykelleri,   asur aslan avı kabartmaları, samurai zırhı, lewis satranç taşları, ur kraaliyet oyunu, dünyanın 7 harikasından biri olan artemis tapınağı’nın bir bölümü ve altın’dan bir atlı araba figürü olan oxus hazinesi müzenin en dikkat çeken eserleri arasında. Müzenin 54 numaralı odasında ise,  Anadolu eserleri sergilenmekte.

Müzenin en çok ilgi çeken bölümlerinden biri, mısır medeniyetine ait eserlerin sergilendiği 100’den fazla mumyanın olduğu bölüm. En ünlü olanı ve en çok ilgi çekeni ise Katabet Mumyası. British müzesinde ayrıca Firavuna  ait olduğu iddia edilen cesette bulunmakta. Yüzyıllar boyunca bir sır olarak kalan hiyerogliflerin çözümlenmesinde anahtar rolü oynayan Rosetta Taşı’da, müzenin en çok  ilgi çeken eserlerinden birisi.

Müzeye  metro ile Holborn, Russell Square, Tottenham Court Road veya Goodge Street metro istasyonlarından birinde inerek ulaşabilirsiniz. Müze her gün 10:00 – 17:30 (Cuma günleri 10:00-20:30) arasında açık. Giriş ücretsiz ama bağış yapabileceğiniz kutular var, tercih sizin.

Londra Britanya Müzesi
Britanya Müzesi

13. Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi)

Londra gezilecek yerler listemizdeki müzelerden biri olan  Doğa Tarihi Müzesinde; botanik, zooloji, entomoloji ve  mineraloji gibi bölümler altında örnekler sergileniyor. Müze; 28 milyonu böcek olmak üzere 55 milyon hayvan, 6 milyon bitki, 9 milyon fosil, 500 bin mineral  ile 3200 meteorit barındırır.

Müze kırmızı, mavi, yeşil ve turuncu bölge olmak üzere 4 bölgeye ayrılmıştır. Kırmızı bölgede jeolojik olarak dünyayı şekillendiren ve tahrip eden volkan, deprem ve doğa güçleri tema edilmekte. Bu bölgede gezegendeki 3,8 milyar yıllık en eski kaya, ay’dan alınmış bir kaya örneği, değerli taşlar, elmaslar ve mineraller var. Yeşil bölgede fosiller ve kuş örnekleri bulunur. Mavi bölgede dinozor galerisi, memeliler galerisi ve insan biyolojisi galerisi bulunur.  Burada devasa dinozor fosilleri ve gerçek boyutuyla bir mavi balina var. Turuncu  bölgede  vahşi  yaşam  bahçesi  ve  Darwin Merkezi  bulunur. Güney Kensington’da bulunan Müze, Bilim Müzesi ile Victoria ve Albert Müzesinin yanındadır. Müzeye giriş ücretsizdir.

14. London Science Museum (Londra Bilim Müzesi)

1857 yılında kurulan ve dünyanın ilk Bilim Müzesi olan Londra Bilim Müzesi’nde; sanayi devriminden bugüne dek bilimsel ve teknolojik gelişmeleri gösteren pek çok eser sergilenmekte. Aralarında dünyanın ilk buharlı motoru, ilk buharlı lokomotifi, ilk jet motoru,  ilk daktilo, ilk mekanik bilgisayarı, 10 bin yıl çalışacak saat prototipi ve Apollo 10 uzay kapsülü gibi 300 binden fazla eser var.

Science Museum, Doğa Tarihi Müzesi ve Victoria-Albert Müzesi Güney Kensington’da bulunmakta ve birbirine çok yakın olan bu 3 müzeye gitmek için metronun South Kensington durağında inmek gerekmekte.  Londra Bilim Müzesine giriş ücretsizdir.

Londra Bilim Müzesi, Londra Gezilecek Yerler
Londra Bilim Müzesi

15. Victoria ve Albert Müzesi

İsmi Kraliçe Victoria ve Prens Albert’den gelen Victoria ve Albert Müzesi (kısaca V&A) Londra’da Güney Kensington bölgesinde bulunmakta. 1852 yılında kurulan ve yaklaşık 4,5 milyon parça eseri barındıran Victoria ve Albert Müzesi, dünyanın en büyük dekoratif sanat ve tasarım müzesidir.

Müze; mimarlık, moda, tasarım, tekstil ve kostümler, fotoğraf, resim, heykel, takı-gümüş-mücevherat , cam, seramik ve kitap sanatları gibi alanlarda pek çok esere ev sahipliği yapmakta. Victoria ve Albert Müzesi’nde muhteşem İznik çini örnekleri de bulunuyor. Müzeye giriş ücretsizdir.

16. Hyde Park

Dünyanın en büyük şehir parklarından birisi olan Hyde Park, 142 hektarlık alanı ile Londra’da yer alan kraliyet parklarının en büyüğü.  İlk olarak 1536 yılında kraliyet parkı olarak kullanılmış  ve 1637’den itibaren de halkın kullanımına açılmış.

Devasa büyüklükte bir yeşil alana sahip Hyde Park’ta geyikler, ağaçlarda sincaplar, uçan çeşitli kuşlar ve gölde kuğular’da bulunmakta. Parkın içerisinde Serpentine adı verilen bir yapay göl ve serbest konuşmacıların çıkıp konuşma yaptıkları meşhur “Speakers’ Corner” (Konuşmacının Köşesi”)’ de Hyde Park’ta bulunmakta. Londra’nın en büyük ve en işlek parkı olan Hyde Park’ta  özellikle yaz aylarında efsane konserler verilmekte, festivaller düzenlenmekte ve ayrıca kışında Winter Wonderland kurulmakta.

Londra şehir hayatından uzaklaşmak isterseniz Hyde Park’ta  yürüyüş yapabilir, çimlerde uzanıp piknik yapabilir, kiralayacağınız şezlonglara da uzanabilir, bisiklete ya da ata binebilir, göldeki kuğuları besleyebilir veya  gölde bot gezisi yapabilirsiniz. Hyde Parka gitmek için en yakın metro durağı “Hyde Park Corner”’dir.  Bu durakta inilip Hyde Parka giriş yapılabilir.

Londra Hyde Park
Hyde Park

17. Kensington Sarayı

Hyde Park’ın bitişiğindeki  Kensington Bahçeleri içinde yer alan kiremit renkli Kensington Sarayı,  kraliyet ailesine ait saraylardan biridir ve 17. yüzyılda inşa edilmiştir. 17. yüzyıldan beri İngiltere Krallarının, Kraliçelerinin, Dük ve Düşeslerinin evi olmuş.  Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip 1947’de evlenip bir süre burada yaşamışlar, Prenses Diana evliliğinden 1997’de ölümüne kadar burada yaşamış. Günümüzde ise Kensington Sarayında Prens William, eşi Kate ile çocukları oturmakta. Ayrıca kardeş Prens Harry de burada  ikamet etmekte.

Sarayın ziyarete açık kısmında; kral ve kraliçelerin yaşam alanları, kraliyet bahçeleri, Kraliçe Viktorya’nın ve Prenses Diana’nın gardroplarındaki kıyafetler görülebilmekte.  Kensington sarayı girişi ise ücretlidir.

18. St. Paul Katedrali (Aziz Paul Katedrali)

Sen Paul Katedrali (Aziz Paul Katedrali), Anglikan Katedrali ve Londra Psikoposluğunun merkezi olup, Londra’nın en çok turist çeken yapılarından birisidir. Katedral, İngilizler’in Mimar Sinan’ı benzetmesi yapılan ünlü mimar Christopher Wren tarafından 1675 – 1708 yılları arasında inşa edilmiş.

111 m yüksekliğindeki heybetli  kubbesi ile dünyanın üçüncü en büyük kubbesine sahiptir. Katedralin önemli bir özelliği de, Katedral zeminin 30 metre yukarısında Fısıltı Galerisi (Whispering Gallery) ‘nin bulunmasıdır. Fısıltı Galerisine çıkıldığında kubbenin bir yanında fısıltıyla konuşulan her şey kubbenin öteki ucunda işitilebilmekte.

İngiltere kraliyet ailesinin cenaze, vaftiz ve düğün törenleri çoğunlukla Westminster Abbey’de yapılsa da bazı törenler St Paul Katedrali’nde yapılıyor.  Prens Charles ve Prenses Diana’nın düğünü, Winston Churchill ve Margaret Thatcher’ın cenaze töreni bu katedralde yapılmış. St Paul Katedralinde ayrıca, 500 yıldır geleneksel hale gelmiş kilise müziği de var. Yaklaşık her hafta kilise korosu etkinlikleri ve konserler oluyor. Milenyum Köprüsünu geçip biraz yürüyünce St Paul katedraline gidilebileceği gibi, metro ile de St. Paul’s durağında inilerek katedrale ulaşılabilir. Katedrale giriş ise ücretlidir.

19. Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi, merkezi Londra’da Regent’s Park yakınında bulunan balmumu heykel müzesidir.  Aralarında New York, Tokyo, İstanbul,  Amsterdam, Berlin, Hong Kong ve Sidney’in de  bulunduğu yirmi dört şehirde şubesi vardır. Madame Tussaud 1761 – 1850 arasında yaşamış bir Fransızdır. Londra Madame Tussauds müzesi balmumundan heykel ustası Marie Tussauds tarafından 1835 yılında açılmış.

Madame Tussauds müzesinde dünyaca ünlü liderler, sanatçılar, oyuncular,  sporcular ve  İngiliz kraliyet ailesi üyelerinin olmak üzere  toplamda  300’den fazla balmumundan heykeller bulunmakta. Madam Tussauds Müzesinde Atatürk’ün balmumu heykeli de var. Müzede yer alan bölümler içinde, en çok ilgiyi inter aktif alanlar çekiyor. Burada tarih, 4D teknolojisi ise çok güzel yansıtılmakta. Madame Tussauds Müzesi’ne; “Baker Street” ya da   “Regent’s Park”  metro duraklarında inerek varabilirsiniz. Müzeye giriş ise ücretli.

20. Piccadilly Circus (Piccadilly Meydanı)

Londra’nın en hareketli meydanlarından olan Piccadilly Meydanı; alışveriş caddesi Regent Street, tiyatroları ile ünlü Shaftesbury Avenue ile Picccadilly Street isimli üç caddenin birleştiği noktada yer alır. Piccadily Circus’ın merkezinde Shaftebury Anıt Çeşmesi ve   çeşmenin üstünde de aşk ve güzellik tanrısı Eros’un heykeli var.  Meydanı ünlü yapan ise, neon ışıklı ilanları ile New York’taki Times Square’e benzetilmesi ve New York’taki Times Square’nin Londra’daki karşılığı olmasıdır.

Piccadilly Circus ;  Londra’nın önemli müzikal, gösteri ve tiyatrolarının çoğunun bu bölgedeki tiyatrolarda sahnelenmesi ve  China Town, Soho ve Oxford Street’e de   yakın olması nedeniyle önemli  bir noktada bulunmaktadır.

21. Covent Garden

1960’lara kadar sebze ve meyve pazarı olan Covent Garden, Londra’nın en hareketli ve eğlenceli semtlerinden biri.   Günümüzde ise popüler mağazaları, moda butikleri, el sanatları tezgahları, restoran ve kafeleri ile ilgi çekmekte.  Covent Garden’ın her köşesinde günün her saati gösteri yapan müzisyenleri, sokak sanatçılarını, palyaçoları ve akrobatları izlemek mümkün. Covent Garden’a , Leicester Meydanından yürüyerek veya metro ile Covent Garden istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

22. Camden Town

Camden Town, Londra’nın kuzeyinde yer alan her yanında küçük mağazalar, kulüpler, publar, kafeler, eski at ahırlarından bozma alışveriş yerleri ve tezgahların  olduğu bir semt. Londra’nın hippi merkezi olarak adlandırılan  Camden Town’da rock-metalci, punkçı, marjinal, büyük dövmeli, siyah ve farklı giyimli İngiltere’nin en uçuk insanları görülmekte.  Camden Town, Amy Winehouse’un evi olan ve sahneye çıktığı semt olarak da biliniyor.

Camden Town’da bizdeki halk pazarları gibi  meyve, sebze, her türlü giysi, ayakkabı ve takı gibi klasik ürünlerin yanı sıra hediyelik eşyalar, orijinal el yapımı ürünler, ikinci el eşyalar,  eski plaklar, parti kostümleri, erotik oyuncaklar, çin-hint-meksika gibi dünyanın değişik ülke yiyecekleri gibi sıra dışı ürünlere de rastlanmakta.  Hediyelik eşya alışverişi için Londra’daki en uygun yerlerden biri olan Camden Town’da,  çok popüler bir alışveriş yeri olan Camden Lock Market de bulunmakta. Camden Town’a siyah metro hattı Northern Line’a binip “Camden Town”  durağında inilerek gidilebilir.

23. Oxford Caddesi

Londra’nın en popüler ve Avrupa’nın en büyük alışveriş caddesi olan Oxford Caddesi500’ün üzerinde mağazaya ev sahipliği yapmakta.  Hyde Park yakınındaki Marble Arch durağı caddenin bir ucu olup cadde Tottenham Court durağına kadar uzanıyor.  Primark, Selfridges, Zara, John Lewis, Marks & Spencer, Forever 21, Boots ve Disney Store cadde üzerindeki en ünlü alışveriş yerleri.  Cadde de en uygun fiyatlı avm Primark iken, en lüks avm ise Selfridges’tir. Bu arada cadde üzerinde hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar ve karnınız acıkırsa gidebileceğiniz Simit Sarayı da var.

Oxford Caddesi ile Regent Caddesi birbirleri ile kesişen iki cadde. Oxford Street gibi Londra alışverişlerinin vazgeçilmez bir caddesi olan Regent Sreet’de Burberry, Reiss, Boss ve Guess gibi daha lüks markalar ve ünlü oyuncakçı dükkanı Hamleys de var.

Londra Oxford Caddesi
Oxford Caddesi

24. Harrods

Harrods Londra’nın en ünlü ve en pahalı lüks alışveriş merkezi olduğu gibi aynı zamanda  dünyanın en ünlü ve en büyük alışveriş merkezleri arasındadır. Bu lüks alışveriş merkezinin tarihi 1849 yılında Henry Harrod’ın Knightsbridge’de küçük bir bakkal açması ile başlamış. Genellikle lüks ve pahalı mağazaların bulunduğu Harrods, İngiltere kraliyet ailesi üyelerinden ünlü sanatçılara kadar alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak yeri olmuştur. Harrods, şehir merkezinin batısında Knightsbridge’de olup metro ile Knightsbridge istasyonuna gelinerek ulaşılabilir.

25. Greenwich

Greenwich Londra’nın güneydoğusunda Thames Nehri kıyısında yer alan ve adından da anlaşılacağı gibi yemyeşil  doğası olan turistik bir semttir. Greenwich’te gezilip görülecek yerlerin önemlileri; Greenwich Gözlemevi, Greenwich Park, Kraliçe’nin Evi, Cutty Sark yelkenli teknesi, Ulusal Denizcilik Müzesi ve Eski Kraliyet Donanması Akademisi (Old Royal Naval College)dir.

Greenwich’in tüm dünyada bilinmesini sağlayan özellik 0 meridyen çizgisinin Greenwich Gözlemevi (Royal Observatory, Kraliyet Rasathanesi)’nde olmasıdır. Greenwich Gözlemevi avlusundaki temsili 0 meridyen çizgisini iki ayağımızın ortasına denk getirdiğimizde hem batı ve hem de doğu yarım küreye ayak basmış oluyoruz.

Londra’daki 8 Kraliyet Parkı’nın en eskisi olan Greenwich Park, birçok güzel bahçesi ve yürüyüş yollarıyla yeşilin bol olduğu bir parktır. Cutty Sark, Çin ile çay ticareti yapmak için 1869 yılında imal edilen yelkenli çay teknesidir. Greenwich’de bulunan Ulusal Denizcilik Müzesi (National Maritime Museum), dünyanın en büyük denizcilik müzesidir ve burada denizcilik tarihi, gemi çeşitleri ve gemilerde kullanılan semboller görülebilir,  girişi de ücretsizdir. Greenwich’e Thames nehri üzerinden tekne turu ile gidilebildiği gibi Greenwich yönüne giden trenle de gidilebilir.

GeziNote Notları

* Madame Tussauds bal mumu müzelerinin 26.şubesi olan Madame Tussauds İstanbul Müzesi, 2016 yılında İstanbul İstiklal Caddesinde ziyarete açıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × four =