Ana sayfa Gezilecek Yerler Eyüpsultan Camii ve Türbesi

Eyüpsultan Camii ve Türbesi

27
0
Eyüpsultan Camii, İstanbul
Eyüpsultan Camii

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde Haliç kıyısında bulunan Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Osmanlı’nın İstanbul’a ve İslam dünyasına bıraktığı en büyük tarihi miraslardan birisi. İslam dünyasının kutsal olarak kabul ettiği yerlerden biri olan Eyüp Sultan Camii ve Türbesi her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce ziyaretçiyi konuk ediyor.  Müslümanlar  için çok önemli bir ziyaret yeri olan Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, İstanbul’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında sayılmaktadır.

Eyüp Sultan Camii Tarihçesi

Fatih Sultan Mehmet, Eyüp Sultan Hazretlerinin kabrinin bulunmasından sonra  ilk önce kabrin üzerine türbe inşa ettirir, daha sonra ise türbenin yanına cami, medrese, imaret ve hamam yaptırır.  Osmanlılar tarafından İstanbul’da yapıllan ilk selatin camisi olan Eyüp Sultan Camii, 1458 yılında yapılmıştır. Yapımını Fatih Sultan Mehmet’in emrettiği bu ilk cami, 1766 yılında meydana gelen deprem sonucu harap olur. Bir süre harap durumda kalan camiyi, Sultan III. Selim  minareleri ve temelleri hariç tamamen yıktırır ve 1798-1800 yılları arasında yeniden yaptırır  ve cami böylece günümüzdeki halini alır. 1458’den sonra birçok kez onarılan caminin minarelerinin boyu önceleri kısaydı, 1733`de yeni uzun minareler yapılır. Deniz tarafındaki minare ise,  1823’de yıldırımla hasar gördügü için yeniden yapılır.

Eyüp Sultan Camii Külliyesi

Cami, türbe, imaret, medrese ve hamamdan meydana gelen Eyüp Sultan Camii Külliyesi, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra yaptırdığı ilk yapı topluluğudur. Uzun Hüseyin Ağa’nın başında bulunduğu ekip tarafından yapılan Eyüp Sultan Camii, dikdörtgen planlı, mihrabı çıkıntılıdır.  Cami, planı bakımından sekiz payeli camiler grubuna girer. Merkez kubbesi altı sütun ve iki fil ayağına dayanan kemerlere yaslanan caminin  oldukça uzun iki minaresi vardır.  Avlusunun ortasında asırlık bir çınar ve  Eyüp Sultan Türbesi bulunmaktadır.

Daha önceleri cümle kapısının önünde Sinan Paşa Kasrı bulunuyordu. Kasır 1798 tarihinde yıktırıldı. Günümüzde yerinde, ulu bir çınar ağacının gölgesinde etrafı parmaklıklı bir set ve çimen sofa yer almakta, parmaklığın dört köşesinde ise dört çeşmecik bulunmaktadır.

Eyüp Sultan Camii, İstanbul
Eyüpsultan Camii İçi

Kılıç Kuşanma Törenleri

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’ni değerli kılan en büyük özelliklerden birisi, padişahların kılıç kuşanma törenlerini burada yapmış olmalarıdır. Bu uygulamayı Fatih başlatmış, Fatih’e ilk kılıcı hocası Akşemsettin kuşatmıştır. Fatih Sultan Mehmet’ten son padişaha kadar tüm Osmanlı padişahları hep Eyüp Sultan Türbesi’nin önünde kılıç kuşanmışlerdır. Ayrıca I. Selim ve I. Süleyman başta olmak üzere çok sayıda padişah, çıkacakları seferler öncesi buraya gelip dua etmişlerdir.

Eyüp Sultan Türbesi

Eyüp Sultan Hazretlerinin 669 yılında İstanbul kuşatmasında şehit olmasından sonra geçen yaklaşık sekiz asır içinde kabrinin yeri kaybolur. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin ‘in kerametiyle kabrin yeri tespit edilir ve tespit edilen yer kazılınca da kabrin üzerindeki taşta “Kabr-i Eba Eyyub” yazılı bir taş bulunur ve buranın  Eyüp Sultan Hazretlerinin kabri olduğuna karar verilir. Kabrin bulunmasından sonra Fatih Sultan Mehmet Eyüp Sultan Camii ve Türbesini yaptırır.

Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul
Eyüpsultan Türbesi

Eyüp Sultan Türbesi yüzyıllardır İslam aleminin ziyaret yeri olmuştur. Küfeki taşı kullanılarak inşa edilen Eyüp Sultan Türbesi, tek kubbeli ve 8 köşelidir.  1458 yılında inşa edilen türbe, I.Ahmet ve II.Mahmut dönemlerinde tamir görmüş,   Lale Devri’ndeki onarımdan sonra da  günümüzdeki halini almıştır. Türbe süslemelerinde kullanılan çiniler ise, 16. yüzyıl çinileridir ve çok değerlidir. Türbe, genellikle saat 09.30-16.00 arasında ziyarete açıktır.

Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul
Eyüpsultan Türbesi

Eyüp Sultan’a verilen büyük değerden ötürü, caminin çevresinde çok sayıda türbe ve kabirler de bulunmaktadır.  Caminin çevresinde Sokullu Mehmet Paşa, Ferhat Paşa, Siyavuş Paşa, Sultan Reşat ve Mihrişah Valide Sultan türbeleri bulunduğu gibi Fevzi Çakmak, Necip Fazıl, Ziya Osman Saba ve Ahmet Haşim’in kabirleri de bulunmaktadır.

Eyüp Sultan Kimdir?

Asıl adı Halid bin Zeyd olup, Medineli ilk müslümanlardan ve sahabilerden biridir. Peygamber Efendimiz 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret ettiği zaman, evi yapılıncaya kadar yedi ay onun evinde misafir kalmıştır. Allah Rasulu hayatta bulunduğu sürece yanından hiç ayrılmamış ve Peygamber Efendimizin vahiy katipliğini yapmıştır. Peygamber Efendimiz’le birlikte Bedir, Uhud, Hendek savaşlarına katılmış, Hayber’in Mekke’nin ve Taif’in fethinde bulunmuştur. Bu savaşlar esnasında zaman zaman Peygamberimizin korumalığını yapmıştır. Peygamber Efendimizin vefatından sonraki devirlerde Suriye, Filistin, Mısır ve Kıbrıs’ı fetheden orduda yer almıştır. 669 yılında 80 küsur yaşında iken İslam ordusu ile beraber İstanbul seferine katılmış ve kuşatma esnasında şehit düşerek buraya defnedilmiştir. Kabri, Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra hocası Akşemseddin tarafından keşfedilmiş ve üzerine türbe yapılmıştır.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesine Nasıl Gidilir?

Eyüp Sultan Camii ve Türbesine gitmek için farklı ulaşım alternatifleri kullanılabilir. İETT tarafından işletilen otobüs hatları, camiye ve türbeye ulaşım konusunda ziyaretçilere oldukça fazla seçenek sunuyor.  Eyüp Sultan Camii ve Türbesine otobüsle gitmek için İETT tarafından işletilen: 33ES, 39,39B, 39D, 39O, 39Y, 39Ç, 48A, 55, 55T, 55ET, 55EY, 86V, 94Y, 99A hatları kullanılabilir.

Eyüp Sultan Camisine metro ile gitmek için, Yenikapı-Atatürk Havalimanı veya Kirazlı-Yenikapı hatlarını kullanıp Bayrampaşa durağında inip buradan da ya 15-20 dakikalık yürüyüşle ya da otobüsle gidilebilir. Camiye metrobüsle gitmek için,  Beylikdüzü ya da Söğütlüçeşme yönlerinden metrobüse binip Ayvansaray durağında inip buradanda ya 10-15 dakikalık yürüyüşle  ya da otobüsle  gidilebilir. Bir diğer ve keyifli alternatif ise; Üsküdar ile Eyüp arasındaki Haliç hattı vapur seferleri ile  Eyüp Sultan Camisine gidilebilir.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi Adresi

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde Haliç’e çok yakın mesafede Merkez mahallesinde bulunuyor.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi Adresi: Merkez mah. Camii Kebir Cd. No:1 Eyüpsultan/İstanbul

GeziNote Notları

* Süleymaniye Camii, Fatih Camii ve Sultanahmet Camii gibi İstanbul’un en önemli dini yapılarından olan Eyüp Sultan Camii‘ni İstanbul Gezilecek Yerler listenize mutlaka ekleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + fourteen =