Ana sayfa Dünya Batum Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler

28
0
Batum Gezilecek Yerler
Batum

Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Batum, Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında bir liman ve turizm kenti. Gürcistan ve Batum’a, Türkiye’den kimlik  ile giriş çıkış yapılabilmekte. Tarihi dokusu ile modern bir yapıyı beraber barındıran şehirde eski tarihi yapılar, eski kiliseler ve Osmanlı döneminden kalma bir camii ile lüks oteller, gökdelenler ve yeni yapılan modern binalar bir arada bulunuyor. Batum’da, çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmakta.  İşte,  Batum Gezilecek Yerler …

1.Batum Bulvarı (Batumi Boulevard)

7 km uzunluğundaki Batum Bulvarı, şehir merkezindeki  plaja paralel uzanıyor.  Batum’un tüm güzelliğini ve canlı hayat tarzını yansıtan palmiyelerle süslü Batum Bulvarı;  parklar, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, heykeller, çeşmeler, kafeler ve barları ile dikkat çekiyor.    Ayrıca, Batum Bulvarı’nda Sheraton Batumi Hotel’e yakın park alanında, küçük bir hayvanat bahçesi de bulunuyor.

2. Batum Devlet Parkı

Batum’un sahil şeridinde hemen Karadeniz kıyısında bulunan Batum Devlet Parkı şehrin en yeşil bölgelerinden biri.  Yeşillikler içerisindeki bu parkta insanların yürüyüş yapabileceği yürüyüş parkurları, dinlenebileceği kafeler ve denize girebileceği plajlar  bulunmakta. Şair İlia Çavçavadze başta olmak üzere Gürcü yazar ve devlet adamlarının heykellerinin süslediği bu parkın bitişiğinde Çarlık Rusya’sı döneminde yapılan Batum Üniversitesi ve üniversite ile aynı alan üzerinde Nurigeli Gölü bulunuyor.

3. Avrupa Meydanı (Europe Square) ve Medea Heykeli

Batum gezilecek yerler listemizin  duraklarından birisi Avrupa Meydanı. Avrupa Meydanı, Batum’un ana meydanlarından biri. Bu meydana Avrupa Meydanı denmesinin sebebi Avrupa Birliği’nden sağlanan paralar ile yapılmış olması. Şehrin simgesi olan elinde altın koç postu tutan Medea Heykeli ve büyük bir fiskiyeli havuz da bu meydanda bulunuyor.

medea heykeli ve avrupa meydanı, batum
Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli

Avrupa mimarisinin etkileri görülen bu meydan da en dikkat çeken yapı Medea Heykeli.  Medea Heykeli, Kafkaslar’ın mitolojik yüzünü göstermekte. Altın Post ise, Yunan mitolojisinde zenginliği, ihtişamı, iktidarı ve gücü sembolize etmekte. 2007 yılında yapılışından beri Avrupa Meydanı gerek turistler ve gerekse Batum’lu yerel halk arasında oldukça popüler bir yer.  Bu meydanda yılbaşı kutlamaları ve çeşitli konserler de yapılmakta.

4. Astronomik Saat (Astronomic Clock)

Prag’daki Old Town Meydanı’nda ve Venedik’teki San Marco Meydanı’ndaki astronomik saatlerin bir benzeri de Batum’da bulunmakta. Astronomik Saat, Memed Abashidzade caddesinde eski Gürcistan Ulusal Bankası (National Bank of Georgia) binasının kulesi üzerinde bulunuyor. Avrupa Meydanı’ndaki Medea Heykeline de çok yakın.  Bu saat, her saat başında farklı melodilerle günün saatini bildirmesi dışında  yine her saat başı çan sesleri eşliğinde güneş ve ayın konumlarını göstermesi ile de ünlü.

5. Alfabe Kulesi (Alphabet Tower)

Batum kıyı şeridinde Miracle Park’ta bulunan Alfabe Kulesi, 2012 yılında Gürcü alfabesine ithafen yapılmış. DNA sarmallarına benzeyen mimarisi ile dikkati çeken kulede Gürcü alfabesinin 33 harfi görülmekte.  130 metre yüksekliğindeki kuleye bir asansörle çıkılmakta,  Batum ve Karadeniz’in benzersiz manzarası izlenebilmektedir.

Alfabe Kulesi, Batum Gezilecek Yerler
Alfabe Kulesi

6. Batum Fener Kulesi (Batumi Lighthouse)

Batum’da görülecek tarihi yapılardan biri olan Batum Fener Kulesi, 1863 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilmiş. Şehrin Ruslar tarafından alınmasının ardından 1878’de yeniden inşa edilmiş ancak hasar gören Fener Kulesi 1882 yılında Fransız mühendisleri tarafından yeniden inşa edilerek bugünkü son halini almış. Batum Limanı’nda yer alan 21 metre yüksekliğindeki Batum Fener Kulesi, önceleri beyaz ışıklarla aydınlanırken günümüzde kırmızı ışıklarla aydınlatılmaktadır.

7. Dönme Dolap (Ferris Wheel)

Alfabe Kulesi’nin, Ali ve Nino Heykeli’nin yakınlarında yer alan Miracle Parktaki Dönme Dolap Batum’u yukarıdan görmek isteyenler için güzel bir seçenek. 55 metre yüksekliğindeki dönme dolap her bir turunu 10 dakikada tamamlıyor.

Batum Fener Kulesi, Batum Gezilecek Yerler
Batum Fener Kulesi ve Dönme Dolap

8. Ali ve Nino Heykeli (Aşk Heykeli)

Batum Limanında bulunan Ali ve Nino hareketli heykeli, Batum’a gidildiğinde görülmesi gereken en önemli yapıtlarından biri. Azerbaycanlı bir yazar olan Kurban Said tarafından yazılan ünlü “Ali ve Nino” romanından esinlenilerek yapılmıştır. Heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından 2010 yılında yapılan 8 metre yüksekliğindeki heykelilerinden biri Azeri genç Ali, diğeri Gürcü kız Nino’nun heykelidir ve Ali ile Nino’nun  arasındaki aşkı anlatmaktadır.  Ali ve Nino’nun çelikten yapılmış hareket eden figür heykelleri, her 10 dakikada bir birbirlerine doğru yavaşça hareket edip ilerliyorlar ve bir an iç içe geçerek değmeden birleşiyorlar.

Ali ve Nino Heykeli, Batum Gezilecek Yerler
Ali ve Nino Heykeli (Aşk Heykeli)

9. Chacha Saat Kulesi (Chacha Tower)

İzmir Konak Saat Kulesi’ne benzerliği  ile dikkat çeken Chacha Saat Kulesi, 25 metre yüksekliğinde ve 4 çeşmeli.  Batum Limanı’na yakın olan bu kulenin çeşmelerinden  her akşam saat 7’de 10 dakika boyunca  Gürcistan’a özgü bir içki olan “Cacha (üzüm votkası)” akıyor.  Bu nedenle de adına Chacha Kulesi denilmiş.

10. Piazza Meydanı

Batum gezilecek yerler listemizin  duraklarından birisi de Piazza Meydanı. Piazza Meydanı Batum’un en güzel yerlerinden biri. İtalya’da yer alan birçok meydandan esinlenerek İtalyan mimari stili kullanılarak yapılmış. Bir otel, birkaç restoran, kafe ve barlarla çevrili olan ve 2010 yılında tamamlanan bu  meydanın baş mimarı Vazha Orbeladze’dir. Meydan, genellikle müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapmakta, La Brioche denen mekanda canlı müzik yapılmakta.

Piazza Meydanı, Batum
Piazza Meydanı

11. Tiyatro Meydanı ve Poseidon Heykeli

Rustaveli Caddesi’nin kenarında bulunan Tiyatro Meydanı, altın kaplama deniz tanrısı Poseidon Heykeli ve çeşmesi ile meşhur.  Neptün Heykeli olarak da bilinen heykel, etkileyici bir çeşmenin üzerinde bulunuyor.  Tiyatro Meydanı’nda meydana ismini veren 1952 yılı yapımı İlia Chavchavadze Devlet Tiyatrosu ve meydanın hemen yanında opera binası var.

12. Orta Camii

Acara Beyi Aslan Bey’in iki laz ustaya 1866 yılında yaptırılan Orta Camii, yapıldığı yıllarda iki cami arasında bulunduğundan Orta Camii olarak adlandırılmış. Batum Valide Sultan Camii de denilen Orta Camii, günümüzde Batum’da ayakta kalan tek camidir. Cami Batum’un merkezindedir. Caminin çevresi tam bir Türk bölgesi olmuş ve burada Türk lokantaları, dükkanları ve otelleri bulunuyor.

Batum Orta Camii
Orta Camii

13. St.Nicholas Ortodoks Kilisesi (St. Nicholas Orthodox Church)

Batum gezilecek yerler arasında olan  St. Nicholas Kilisesi (Aziz Nikola Kilisesi),  Batum’un  en önemli kiliselerinden biri.  Piazza meydanının hemen karşısında yer alıyor. St. Nicholas Kilisesi, Osmanlı döneminde Batum’da yaşayan Rum cemaati tarafından 1865 yılında yapılmış. Osmanlı bu kilisenin yapımına çanlarının hiçbir zaman çalmaması şartıyla izin vermiş ve bu kilisenin çanları, padişahın isteğine uygun olarak Osmanlı Batum topraklarını kaybedene kadar hiç çalmamış. 19.yüzyılda Osmanlılar tarafından yapımına izin verilen kilise 2012 yılında ise tamamen yenilenmiş.

14. Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary)

Virgin Mary yani Bakire Meryem Kilisesi, Virgin Mary Katedrali olarak da bilinmekte ve Batum’un ana katedrali olarak sayılmaktadır. 19. yüzyılın sonlarında  Neo-Gotik tarzda, üç kubbeli olarak inşa edilen bu kilise oldukça görkemli ve güzel bir yapı. Kilisenin eşsiz özelliği, büyük renkli vitray camlarına sahip olması ve bu vitray camlarında, pek çok dini sahnenin sergilenmiş olmasıdır. Sovyetler Birliği zamanında bu kilise, arşiv ve yüksek gerilim laboratuvarı olarak kullanılmış. Kiliseye ulaşım şehir merkezinden yürüyerek mümkün.

Batum Virgin Mary Kilisesi
Virgin Mary Kilisesi

15. Ermeni Apostolik Kilisesi (Armenian Apostolic Church)

1873’te ahşaptan yapıldıktan kısa bir süre sonra tahrip olan kilise, bağışlarla 1880’de Avusturyalı mimarlarca yeniden yapılmış.   Sovyetler Birliği zamanında planetaryum olarak kullanılan kilise, 1992’de planetaryum’un Batum Devlet Üniversitesine taşınması ile yeniden açılmış.

16. Batum Botanik Bahçesi (Batumi Botanical Garden)

Batum Botanik Bahçesi, Batum gezilecek yerler arasında en önemli noktalardan birisi. Batum Botanik Bahçesi, Batum’un 9 km kuzeyinde, denize sıfır Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alıyor. Rus botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov tarafından 1880’li yıllarda çalışmaları başlatılan Batum Botanik Bahçesi’nin resmi açılışı 1912 yılında yapılmış.

110 hektarlık alanında 2000’i ağaç olmak üzere 5000’den fazla bitki türünü barındıran Batum Botanik Bahçesi, dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri. Batum Botanik Bahçesinde, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Kuzey Amerika, Güney Amerika, Doğu Asya, Himalayalar,  Avustralya, Yeni Zelanda ve Akdeniz bölgesi gibi dünyanın bir çok yerinden  çok sayıda bitkiyi barındıran bölümler bulunuyor. Botanik bahçedeki 1200 civarındaki gül türü de bahçeyi rengarenk bir görsel alana dönüştürüyor. Batum Botanik Bahçesine Batum şehir merkezinden 31 numaralı minibüs ile veya taksi tutarak ulaşmak mümkün. Bu güzel botanik bahçeye giriş ücreti içinse 8 Lari ödenmesi gerekmekte (2017 yılı ücreti).

Batum Botanik Bahçesi, Batum Gezilecek Yerler
Batum Botanik Bahçesi

17. Gonio Apsaros Kalesi

Sarp Batum karayolunun hemen üstünde, Batum’un 12 km  güneyindeki Gonio kasabasındadır. Çoruh nehrinin Karadeniz’e döküldüğü yerde denize neredeyse sıfır konumunda bulunur. Kale birinci yüzyılda Romalılar tarafından yapılmış ve sırasıyla Roma, Bizans, Arap, Osmanlı, Rus egemenliğine geçmiş ve en sonunda da 1991 yılında Gürcistan bağımsızlığını ilan edince, Gürcistan Acara bölgesinde kalmıştır.

Kalenin toplam sur uzunluğu 900 metredir. Kale içerisinde Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias’ın anıt mezarı, Osmanlı döneminden kalma bir hamam ile yapılan kazılardan çıkartılan eserlerin sergilendiği ufak bir müze vardır.

18. Argo Teleferiği ve Stupnik Tepesi Gezisi

Şehrin yüksek noktalarından biri olan bu Sputnik Tepesi, Batum’da gezilecek yerlerden biri. Sputnik Tepesi’ne Argo Teleferiği ile çıkılıyor. Batum ve çevresinin eşsiz manzarasını seyretmek ve gün batımını izlemek için ideal olan Sputnik Tepesinde restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanları da bulunuyor. Sadece  Sputnik Tepesinin  sunduğu manzara değil Batum şehir merkezinin üzerinden gidilerek yapılan teleferik yolculuğu da oldukça keyifli.

19. Ters Ev (White Restaurant)

Tabanı tavanda, tavanı tabanda olan ters bir ev görüntüsündeki restoran güzelim Karadeniz insanının ruhunu, bakış açısını, kısa ve öz şekilde bize verebilen bir yer. White Restaurant’da, Laz ve gürcü yemekleri servis ediliyor. Batum’u ziyaret eden insanların yemek molası verebileceği, hatıra fotoğrafı çektirebileceği gözde mekanlardan biri.

GeziNote Notları

  • Batum’a gitmeden önce Batum’la ilgili diğer bir yazımız olan Batum Gezi Rehberi yazımıza da bakabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 7 =