Ana sayfa Dünya Batum Gezi Rehberi

Batum Gezi Rehberi

27
0
Batum Gezi Rehberi
Batum

Türkiye sınırına yakınlığı, pasaport bile gerektirmeden sadece nüfus cüzdanı ile gidilebilmesi, renkli gece hayatı, muhteşem denizi ve doğası ile Batum, Türkiye için bir cazibe bölgesi konumunda. Batum Gezi Rehberi ile Karadeniz’in tatil cenneti Batum seyahatinizde size faydalı olabilecek bilgiler…

Batum Hakkında Bilgi

Gürcistan, 3,7 milyon nüfusa sahip ve  idari olarak başkenti Tiflis, dokuz vilayet/bölge ve iki özerk cumhuriyetten oluşan bir ülke. Batum ise, Gürcistan’ın iki özerk cumhuriyetinden biri olan Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti. Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında bir liman şehri olan Batum’un nüfusu  190.000 (2013 sayımı). Batum’un nüfusunun  çoğunluğu Gürcüler ve Acarlar’dan oluşmakta. Gürcüler ve Acarlar’dan sonra sırayla en sık Ermeniler ve Ruslar  bulunur. Gürcüler Batum’a, Batumi diyorlar.

Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu yer olan Batum’da, petrol rafinericiliği ve gemi yapımcılığı ekonomik anlamda öne çıkıyor. Turizm özellikleri ağır basan, plajlar ve denizi çok gözde olan Batum, yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği önemli bir tatil bölgesi. Batum’a tatil için yabancı turist olarak ise özellikle Türkler, Azeriler ve Ermeniler gelmekte. Subtropikal iklime sahip bölgede bol meyve, çay ve narenciye yetişiyor.  Batum’un yollarını, bulvarlarını, meydanlarını ve parklarını süsleyen , şehrin hemen hemen her yerinde görülen manolya çiçek ve ağaçları  ise Batum’da çok seviliyor.

Batum’a Ulaşım

Karadeniz kıyısında bulunan Sarp Sınır Kapısı, Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapısı’dır.  Batum şehir merkezi,  sarp sınır kapısı’na 20 km uzaklıkta.

Batum’a ulaşım için pek çok seçenek var.  İstanbul’dan uçakla Batum Havalimanı’na direkt uçmak veya İstanbul ve Trabzon’dan otobüsle Batum’a gitmek.  İstanbul Batum uçuşu 1 saat 50 dakika sürüyor.  Batum Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı ise 2 km. Batum Havaalanı’na geldikten sonra, şehir merkezine havaalanı servisi, otobüs ya da taksi ile gitmek mümkün.

Başta Metro ve Lüks Karadeniz otobüs firmalarının olmak üzere  İstanbul ve Trabzon’dan Batum’a otobüs seferleri bulunmakta. Ayrıca Trabzon, Rize ve Hopa’dan sarp sınır kapısına minibüs seferleri de mevcut. Minibüsle sarp sınır kapısına geldiğinizde ise Batum’a gitmek için iki seçenek var. Birincisi sarp sınır kapısından tekrar minibüse binip Batum’a gitmek, İkincisi ise sarp sınır kapısından taksi tutarak Batum’a gitmek.

Batum’a gitmek için diğer bir seçenek ise, kendi aracınızla karayolu ile gitmek. Kendi aracınız ile Gürcistan’a giderseniz, benzin deponuzu doldurmayın, çünkü Gürcistan’da benzin Türkiye’den daha ucuz.

Sarp Sınır Kapısı, Batum Gezi Rehberi
Sarp Sınır Kapısı

Türkiye ve Gürcistan arasında gerçekleştirilen özel anlaşma gereği, 2011 yılından itibaren sadece nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a gidilebiliyor. Vize istenmiyor, pasaport istenmiyor. Yanınıza, nüfus cüzdanınızı almanız yeterli. Ancak nüfus cüzdanınızın son 10 yıl içinde alınmış olması, resimli olması, yırtık ve hasarlı olmaması, soğuk damgasının olması ve çocukların nüfus cüzdanında da resmin olması gibi şartlar var. Turistik amaçlı seyahatlerde Gürcistan’da  bir yıla kadar da kalmak da mümkün. Kendi arabanızla Batum’a gitmek istediğinizde ise ehliyet, ruhsat ve tüm yolcuların kimliklerinin olması yeterli.

Sarp sınır kapısı gümrüğünde yurt dışı çıkış harç pulu (15 TL, 2017 yılı) ödeniyor ve ayrıca verilen çıkış formuna kimlik bilgilerinizin yazılması gerekmekte.  Bu form gümrükten geçerken yetkililerce damgalanıyor. Bu form kaybedilmemeli. Çünkü, Türkiye’ye dönüşte bu form tekrar gümrükte isteniyor.

Batum Gezilecek Yerler

Batum’da, çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmakta.  Medea Heykeli’nin bulunduğu Avrupa meydanı,  Ali ile Nino’nun aşkına ithafen yapılan  Aşk Heykeli, DNA sarmallarına benzeyen mimarili Alfabe Kulesi, güneş ve ayın konumlarını göstermesi ile ünlü Astronomik Saat, çeşmelerinden Gürcistan’a özgü “Cacha” içkisinin aktığı Chacha Saat Kulesi, Batum’da ayakta kalan tek cami olan Orta Camii, Batum’un ana katedrali olan Virgin Mary Kilisesi, 5000’den fazla bitki türünü barındıran Batum Botanik Bahçesi şehrin görülmeye değer yerlerinden bazılarıdır.  Batum’un gezilecek ve görülecek yerleri hakkında detaylı bilgiye  Batum Gezilecek Yerler  yazımızdan bakabilirsiniz.

Konaklama, Batum Otelleri

Batum’da her bütçeye göre konaklama seçeneği var. 5 yıldızlı lüks otellerle birlikte, orta bütçeye uygun oteller ve öğrenciler için daha uygun hosteller bulunuyor. Batum’da otel ve hostel yerine apartman dairesi kiralamak da yaygın bir seçenek.

Batum Lüks Otel Önerileri: 5 yıldızlı Lüks Batum otelleri olarak  Hilton Batumi, Sheraton Batumi Hotel, Hotel Intourist Palace, Radissin Blue Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Batum Lüks otelleri çoğunlukla plaja yakın yerlerde bulunuyor.

Batum Orta Bütçeli Otel Önerileri: Batum orta bütçeli oteller olarak Piazza Four Colors, Piazza Hotel, Batumi World Palace, Hotel Family, Plaza Hotel ve Legacy Hotel öne çıkıyor.

Batum Uygun Bütçeli Hostel Önerileri: Batum’da uygun bütçeli ucuz otel ve hosteller olarak Anri Hotel, Batumi Globus Hostel, Calypso Hostel, Eka Guest House Hostel, Batumi Hostel, Tj Hostel, Everyday Hostel ve Retro Hostel öne çıkıyor.

Sheraton Batumi Hotel, Batum Gezi Rehberi
Sheraton Batumi Hotel

Apartman Dairesi: Batum’da otel veya hostel’de kalmak yerine otellere eşdeğer konforda apartman dairesi kiralamak da yaygın bir seçenek. Buralar booking veya trivago gibi arama motorlarında apartment veya apartments diye geçiyor.

Batum’daki otellere booking.comtrivago.com  veya  hotelscombined.com linklerinden ulaşabileceğiniz gibi Batum’daki hostellere ise hostelworld.com  linklerinden ulaşabilirsiniz.

Batum’da   Ne Yenir, Ne İçilir? 

Gürcüler yeme içmeye oldukça düşkünler. Gürcü ve Batum mutfağının en ünlü dört yemeği haçapuri adlı peynirli pide, khinkali (gürcü mantısı) adlı dev mantı, harço çorbası ve sulguni peyniri’ dir.

Haçapuri: Bir tür peynirli pide. Peynirli olan bu pide üzerine yumurta veya sucuk katılarak yapılan  çeşitleri de var. Domuz eti içermediğinden Türkiye’den giden turistlerce oldukça tercih ediliyor.

Khinkali (Gürcü Mantısı, Hıngel, Hınkal): Bildiğimiz mantıların büyük halleri. Yumurta büyüklüğündeki kocaman mantı hamurunun içine baharatlı et, maydanoz, sarımsak ve soğan karışımı konup haşlanarak yapılıyor. 3 tanesi bir kişiyi doyurabiliyor.

Hınkal, Gürcü Mantısı, Batum
Khinkali/Hınkal, Gürcü Mantısı

Harço Çorbası: Gürcülerin geleneksel yemeği,  milli çorbası denilebilir. Pirinç, kuşbaşı eti, domates ve baharatla zenginleştirilerek yapılan Harço Çorbası çorbadan ziyade sulu bir yemeğe benziyor.

Sulgıni Peyniri: Gürcülerin geleneksel ve  en çok bilinen peyniri olan sulguni peyniri’nin özelliği  inek sütünden yapılması ve tuzsuz olmasıdır. Tuzsuz olduğu için gayet hafif ve mideyi rahatsız etmiyor.

İçecekler: Gürcüler Lemonade veya limonad denilen limonata olmayan armut-üzüm-elma meyvelerinin aromalarından yapılan gazlı içecekleri çok kullanıyorlar.  Gürcülerin alkollü içecek denildiğinde vazgeçilmezleri ise Çaça (Chacha) ve Kırmızı Şarap. Çaça, gürcü votkası olarak bilinir ve Gürcistan’ın milli içeceğidir.

Batum Restoranlar

Batum’daki  Restoranlar; Heart of Batumi, Laguna, Kiziki, Old Bouvelard, Retro, White Restaurant, Megrul Lazuri ve Porto Franco restoranları öne çıkıyor.  Batum’daki Türk Restoranlar ise; Karabak Turkish Restaurant, Restaurant Bravo,  Arhavi Restaurant, Grand Grill Restaurant ve Baraka Restaurant restoranları öne çıkıyor.

Batum Alışveriş

Gürcistan’ın ulusal para birimi Lari (GEL:GEorgian Lari)’dir. Bizdeki Kuruş’un karşılığı ise Tetri.  Lari, Türk Lirasından daha değerli olup 2018 Haziran kuru olarak 1 Lari=1,86 TL’dir.  Türk Lirası, banka ve döviz bürolarında Lari’ye çevrilebilmekte.

Batum’da  genel anlamda bazı ürünler ucuz. Özellikle benzin, mazot, sigara ve içki ucuz. Ayrıca peynir çeşitleri (özellikle sulguni peyniri),  iç ceviz ve elektronik eşyalarda Batum’da alınabilecek uygun ürünlerdir.

Batum’da hediyelik eşyaların alınabileceği pek çok yer var. Ülkenin simgelerinin işlendiği magnet, kupa, bardak ve ağaçtan yapılan maşrapalar  hediyelik olarak tercih edilebilir. Ağaçtan yapılan maşrapalar el işçiliği ile yapılmakta ve oldukça hoş ürünlerdir. Batum’a araba ile geldiyseniz burada oldukça ucuz olan benzinden alıp ucuza gezebilirsiniz. Türkiye’ye dönüşte de depoyu ucuza doldurup dönüş yapabilirsiniz.

Batum Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatı ve eğlence deyince akla gelen şehirlerden biri de Batum’ dur. Batum gece hayatı, son yıllarda kadın, kumar, bar, disko, casino, gece kulübü ve oteller gibi eğlence ve konaklama yerleri ile adını duyurmakta. Batum  aynı zamanda Karadeniz’in Las Vegas’ı olarak da anılmakta.

Batum Sahil Deniz, Batum Gezi Rehberi
Batum Sahil

Batum’a Ne zaman Gidilmeli?

Batum subtropikal iklime sahip bir şehir. Yani kışları ılık, yazları ise serin. Kış aylarında hava sıcaklığı 2-6 °C arasında iken, en sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarında ise 22-26 °C civarında seyrediyor (bazen 35 dereceye kadar ulaşabiliyor). Batum’a kış mevsimi hariç her zaman gidilebilir. Tipik Karadeniz iklimi yerine subtropik bir iklime sahip olması nedeniyle Batum, cazip bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Doğa turizmi, kamp ve trekking sevenler için ilkbahar en uygun mevsim. Deniz tatili sevenler için deniz sezonunun başladığı Mayıs ortası ve sonrası uygun olabilir. Sakin dönemde tatil yapmayı sevenler içinse,  sonbahar başları en uygun mevsim.

Gürcistan’da Telefon Kullanımı

Gürcistan ülke telefon kodu +995, Batum alan telefon kodu 442’dir. Yurt dışından Gürcistan’a telefon etmek için +995 ülke kodunu ve ardından alan kodu ile telefon numarasını çevirerek arama yapılabilir. Gürcistan’da mobil operatörler olarak GeoCell, Beeline ve Magti(magticom) bulunuyor. Bu üç cep telefonundan kapsama alanı geniş ve popüler olanı GeoCell’dir.

Diğer ülkelerin telefon kodlarına Ülke Telefon Kodları yazımızdan  bakabilirsiniz.

Batum Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli
Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli

Gürcüce

Batum’da yerel halkın çoğunluğu Gürcüce ve Rusça dillerini konuşur. Batum Gezi Rehberi yazımızda günlük konuşmada sizlere faydalı olabilecek Gürcüce birkaç kelime ve cümle örnekleri verecek olursak…

Ben-Me ……… Sen-Shen ……… Evet-Diakh …… Hayır-Ara
Merhaba- Gamarjoba ……… Teşekkür ederim, Sağol-Madloba
Senin adın ne?/Adınız ne?- Ra aris sheni sakheli(Ra aris şeni sexeli)?
Benim adım Shota?-Chemi sakheli Şhota.
Nasılsın?-Rogor khar? ……… İyiyim/Ben iyiyim-Kargad/Me kargad var.

GeziNote Notları

*  Gürcistan saatinin 1 saat ileri olduğunu unutmayın.

* Kendi aracınız ile Gürcistan’a giderseniz, benzin deponuzu doldurmayın, çünkü Gürcistan’da benzin Türkiye’den daha ucuz. Batum’dan  dönüşte Dutty Free bölümlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Eskisi gibi 3 gün kalma zorunluluğu yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + 19 =