Ana sayfa Türkiye Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Gezilecek Yerler

22
0
Aydın Gezilecek Yerler
Güvercinada (Kuşadası) ve Güvercinada Kalesi

Ege Bölgesinde ve Büyük Menderes Irmağı’nın suladığı bereketli ovalar üzerinde bulunan Aydın;  çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan zengin bir tarihe, çok sayıda antik çağ kent ve tapınakları ile eşsiz doğal güzelliklere sahip bir ilimiz.  2017 yılındaki 1.080.839 nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık yirminci ili olan Aydın, büyükşehir statüsünde bir şehir.  Aydın ili’nin Ege Denizi’ne açılan Kuşadası ve Didim gibi sahil ilçeleri yaz turizmi açısından, iç kesimlerinde bulunan diğer ilçeler ise arkeolojik ve kültür turizmi açısından ön plana çıkmaktadır. Aydın Gezilecek Yerler denilince akla ilk başta Güvercinada, Dilek Yarımadası, Afrodisias Antik Kenti, Milet Antik Kenti,  Altınkum Plajı ve Bafa Gölü gelse de Aydın Gezilecek Yerler açısından oldukça zengin bir ilimizdir.  İşte, Aydın Gezilecek Yerler

1. Güvercinada (Kuşadası) ve Güvercinada Kalesi

Geçmişte güvercin başta olmak üzere çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Güvercinada’nın asıl adı Kuşadası’dır.  Ada Kuşadası adını ilçeye/şehre verdiği için adanın adı günümüzde Güvercinada olmuştur.  Güvercinada eskiden bir ada idi ve adaya sandalla ulaşılabiliyordu. Günümüzde ise karayla birleştirilen Güvercinada’ya yaya olarak gidilebiliyor.

Kuşadası’nda yer alan Güvercinada Kalesi, 1530’lu yıllarda Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve 1821 yılındaki Mora İsyanından sonra İlyas Ağa tarafından yaptırılan dış surlar’ından oluşmaktadır.  Yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki bu dış surlar Mora İsyanı sırasında adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek için yaptırılmıştır.

2. Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçe sınırları içerisinde yer alır. Kuşadası’na 28 km uzaklıkta bulunan Dilek Yarımadası, beşyüz milyon yıllık menderes kütlesinin bir parçasıdır. İlk önce 1966 yılında Dilek Yarımadası Milli Park ilan edilmiş ve ardından 1994 yılında ise Büyük Menderes Deltası’da Milli Park ilan edilmiştir. Bir tarafı yeşilliklerle dolu, bir tarafı masmavi deniziyle muhteşem güzelliğe sahip bu Milli Park’ta;  36 çeşit memeli hayvan, 45 çeşit deniz canlısı, 42 tür sürüngen ve çeşitli bitki türleri bulunmaktadır.  Dünyada az bulunan Akdeniz Foku’da bu milli park’ta bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı; yeşil tabiatı, pırıl pırıl koyları, muhteşem plajları, Zeus Mağarası ve tek yerleşim alanı olan Doğanbey Köyü gibi güzelliklere sahip olup Milli Park alanı içinde  trekking, dağcılık, bisiklet turu ve piknik yapabilir, muhteşem koy ve plajlarında yüzebilir, yaban hayatı içinde bulunan çok sayıda hayvanı (yaban domuzu, sincap, alageyik,…vb.) görebilir ve harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Milli Milli Parkı’na giriş ücreti 2018 yılı için yaya girişler 5 TL, otomobiller 15 TL’dir.

Aydın Gezilecek Yerler
Dilek Yarımadası

3. Zeus Mağarası

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Zeus Mağarası, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın girişinde bulunmakta.  Mağaraya Zeus isminin verilmesine neden olan öyküye göre;  gök tanrısı Zeus, kardeşi denizler tanrısı Posedion ile kavga ettiklerinde, Posedion’un gazabından korunmak için bu mağaraya sığınır, burada kalırmış.

Denizden gelen tuzlu suyun ve dağdan gelen tatlı suyun karışımıyla maden suyu benzeri olan Zeus Mağarası suyunun sıcaklığı hem yazın hem de kışın sabit olarak 5 derece civarında.  Havuz benzeri su birikintilerine sahip mağaranın bu su sıcaklığı yazın yüzmek için cazip bir durum da oluşturmakta.

4. Kurşunlu Manastırı

11.yüzyıl  Bizans yapısı olan Kurşunlu Manastırı,  Aydın’ın Kuşadası  ilçesindeki  Dilek Yarımadasında  bulunur.  Rumların “Panagia” dediği manastır Meryem Ana’ya adanmıştır. Kurşunlu ismi ise yapının üzerini kaplayan Kurşun’dan gelmektedir. Kurşunlu Manastırı içinde; keşiş odaları, kiler, mutfak, yemekhane, revir, mezarlık, şapel(küçük kilise), savunma odaları, manastır surları ve mezarlık bulunur. Manastır’ın şapelinde yer alan freskler ise görülmeye değer güzelliktedir.

5. Saplı Ada

Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Akbük Mahallesinde  yer alan Saplı Ada,  Akbük’ün adeta simgelerinden birisi.  Ege Denizi’nde M.Ö. 1500’lü yıllarda meydana gelen bir volkan patlaması sonucu etrafa saçılan küllerin birikmesiyle oluşmuş.  Günümüzde bile  toprağın birkaç cm. altında bu kül  tabakasını görmek mümkün.

Sit alanı olarak koruma altına alınmış olan Saplı Ada, kuş bakışı bakılınca kaşık ve cezve’ye benzetilmekte. Saplı Ada aslında tam bir ada değil, yarımada’dır. Deniz çekildiğinde kara ile bağlantısı oluşan ve yürüyerek ya da araçla saplı adaya gidilebilirken deniz yükseldiğinde ise kara ile bağlantısı kesilmektedir.

Aydın Saplı Ada, Aydın Gezilecek Yerler
Saplı Ada

6. Afrodisyas (Aphrodisias) Antik Kenti

Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan Aphrodisias Antik Kenti, adını aşk ve güzellik tanrıçası olan Afrodit’ten almakta. M.Ö. 5. yüzyıla kadar tarihsel bir geçmişi olan Afrodisias Antik Kenti günümüzde Türkiye’nin  UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan 17.yapısıdır.

Altın çağını Roma döneminde yaşayan Afrodisias Antik Kentinde; Afrodit Tapınağı, hadrian hamamı, tiyatro, stadyum, agora, piskopos sarayı ve afrodisias müzesi bulunur.  Roma döneminde 7 bin seyirci kapasiteli inşa edilen tiyatro görkemli yapısı ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Antik kentin en önemli yapılarından biri olan Afrodit Tapınağı M.Ö. 1.yüzyılda ve Hadrian Hamamı ise M.S. 2.yüzyılda yapılmıştır.  1979 yılında ziyarete açılan Afrodisias Müzesinde ise, sadece Aphrodisias kazılarında elde edilen eserler sergilenmektedir.  Roma döneminde önemli sanat, heykeltıraşlık, mimarlık ve tapınma merkezi olan Aphrodisias Antik Kenti, önemli heykeltraşlar yetiştirmiştir. Afrodisias Antik Kentine yakın mermer ocaklarının bulunması, heykeltıraşlığın gelişimine katkı sağlamıştır.

Eğer Müzekart’ınız yoksa Afrodisias Antik Kenti’ni gezmek için 20 TL ödemeniz gerekecek (2018 yılı ücreti).

Aydın Afrodisias Antik Kenti
Afrodisias Antik Kenti

7. Milet Antik Kenti ve Milet Müzesi

Milet Antik Kenti, Aydın’ın Didim İlçesinde Akkoy’un 5 km. kuzeyinde ve Balat köyü yakınlarında bulunur.  Milet Antik Kentinde; milet tiyatrosu, athena tapınağı, agora, tören caddesi, senato binası, stadium, faustina hamamı  ile milet müzesi bulunur.

Milet Antik Kenti içinde yer alan Milet Müzesi‘nde Arkaik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok eseri görmek mümkündür. Milet Müzesi’nde Milet Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen eserlerle birlikte Didim ilçesinin önemli antik kentlerinden olan Didyma Antik Kentinden elde edilen eserler ve Didim Apollon Tapınağı buluntuları da sergilenmektedir.  Milet Müzesinde ayrıca, aslan galerisi bulunmakta ve bu galeride yaklaşık 30 eser sergilenmekte olup bunun haricinde yazıtlar, lahitler, mezar stelleri, sütün başlıkları, kitabeler, keramik, mermer yapılar, cam eserler, kıymetli takılar gibi çeşitli eserler de sergilenmektedir.

Aydın Milet Antik Kenti, Aydın Gezilecek Yerler
Milet Antik Kenti

8. Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti, Aydın’ın Söke ilçesine 15 km uzaklıkta,  Dilek Dağı (Samsun Dağı, Mykale Dağı)’nın güney yamacında bulunur. Antik Kentin yüksekte sarp bir kaya üzerine kurulmuş olması saldırılara karşı koymada avantaj sağlamıştır. Antik kentin en önemli yapıları arasında; Athena Tapınağı, Demeter Tapınağı, 5000 seyirci kapasitesine sahip tiyatro, agora, gymnasion, nekropol, Büyük İskender’in evi ve Bizans Kilisesi sayılabilir. Büyük İskender’in şehre hediyesi olarak yaptırılan Athena Tapınağı, Priene Antik Kenti’nin en eski, en önemli ve en geniş tapınağıdır.  Müzekart  ile ücretsiz girilebilen Priene Antik Kentine,  Müzekart sahibi değilseniz  giriş ücreti 6 TL(2018 yılı ücreti)’dir.

9. Tralleis (Tralles) Antik Kenti

Tralleis ile Argoslular tarafından kurulan Tralleis Antik Kenti, Aydın’ın  kuzeyinde şehir merkezine 1 km uzaklıkta ve Kestane Dağları’nın güneyindeki plato üzerinde  bulunur.  M.Ö. 13.yüzyılda kurulan Tralleis Antik Kenti, ilk çağlarda ürettiği deriler ve kırmızı renkli çanak çömlek ile ünlüdür. Kent’ten günümüze kalan tek yapı “Üç Gözler” olarak adlandırılan antik çağın spor, eğitim ve kültür merkezi olan Gymnasium’a ait kalıntılardır. Gymnasium sağlam kalmış üç kemerden dolayı “Üç Gözler” adıyla bilinir. Üç gözlü yapının etrafında çok az kısmı gün yüzüne çıkmış olan  hamam, tiyatro ve agora  gibi yapılar ise kentin diğer yapılarıdır.

10. Didyma Antik Kenti

Apollon Tapınağıyla ünlü olan Didyma Antik Kenti,  Aydın’ın Didim (eski adı Yenihisar) ilçesinde bulunur.  Didyma Antik Kenti’nin yapımına Büyük İskender’in Perslere karşı kazandığı zaferden sonra başlanılmıştır.

Sanat, Tıp ve Kehanet Tanrısı Apollon ve Ay Tanrıçası Artemis, Tanrıların Tanrısı Zeus ve Leton’un ikiz çocuklarıdır.   Miletler bu kente Yunanca’da “İkiz Kardeş” anlamına gelen “Didyma” ismini vermişlerdir.  Bu kent sadece bir antik kent değil aynı zamanda bir dini merkez ve kehanet merkezidir.  Dünyanın en büyük tapınakları arasında yer alan Apollon Tapınağı, antik dünyanın en ünlü kehanet merkeziymiş ve kehanet merkezi olarak uzun süre bilicilerin (kahinlerin) merkezi olmuş.

11. Faustina Hamamı

Faustina Hamamı, Aydın’ın Didim ilçesine 1 km, Milet Tiyatrosu’na ise 150 metre mesafede bulunur.  Roma imparatoru Marcus Avrelius tarafından eşi Faustina adına yaptırılmıştır.  Faustina Hamamı’nda bulunan Nusa Heykelleri günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Hamamın ortasında bulunan büyük havuzun kenarında çeşme olarak kullanılan aslan heykeli ise Milet Müzesi’nde bulunmaktadır.

12. Bey Camii

Klasik Osmanlı üslubuyla yapılmış olan Bey Camii,  Aydın şehir merkezinde ve  istasyon binası yakınında bulunur.   Cezayir  Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Beytarafından 1683 yılında yaptırılmış olup bu nedenle “Süleyman Bey Camii” olarak da bilinir.

Mimar Sinan’ın kalfalarından biri tarafından inşa edildiği sanılan Bey Camii, bir avlu içerisinde kare planlı, kesme taştan ve tek bir kubbe ile örtülü bir yapıdır.  Tek şerefeli minaresi olup, minaresinin gövdesi çok kenarlıdır. Kurtuluş Savaşında Yunan işgali sırasında tahribata uğrayan Bey Camisi ve caminin minaresi 1954-1956 yıllarında onarılmış ve orijinal duruma getirilmeye çalışılmıştır.

13. Arpaz Kalesi ve Arpaz Beyler Konağı

Arpaz Kalesi ve Arpaz Beyler Konağı, Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Esenköy sınırları içerisinde bulunur.  Harpase Kalesi’nin yakınlarında kurulmuş olan Arpaz Kalesi, bazı kaynaklarda Arpaz Kulesi ismiyle de anılmaktadır.  Arpaz Beyler Konağı’nın karşısında yer alan Kale’nin Arpaz Beyleri tarafından 19.yüzyıl başlarında yapıldığı belirtilmekte.  Ancak, kale etrafındaki buluntuların 17. ve 18. yüzyıllara ait olması, kalenin daha erken dönemlerde yapılıp, sonradan 19.yüzyılda yenilendiğini düşündürmektedir.

Arpaz Beyler Konağı, Osmanlı Devleti’nin zayıfladığı 18. ve 19.yüzyıllarda Nazilli çevresinde hakimiyet kurmuş Arpaz Ailesi’nin Konağı’dır.  19.yüzyıl mimari özelliklerini taşıyan Arpaz Beyler Konağı’nın ilgi çeken özellikleri arasında ahşap işçiliği ve tavanlarda yer alan çarkıfelek motifleri gelmektedir.  Arpaz Beyler Konağı’nın önemli bir parçası olan Arpaz Kalesi de, konağın hemen karşısında bulunmaktadır.

Aydın Arpaz Kalesi
Arpaz Kalesi

14. Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, denizi ve plajları ile dikkat çeken Didim ilçesinde olup Didim ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır. Temiz ve berrak bir denize, eşsiz kumsal ve altın sarısı kumlara sahip olan Altınkum Plajı,  Mavi Bayrak ödülü olan bir plajdır.  Tatilcilerin gözde plajı olan Altınkum Halk Plajı’nda masmavi denizin keyfini çıkarabilir, çay bahçesi, restoran, kafe ve barlarında dinlenip eğlenebilirsiniz.

Aydın, Didim Altınkum Plajı
Didim Altınkum Plajı

15. Bafa Gölü

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde olup Büyük Menderes Nehri Deltasının güneydoğu kesiminde yer alır.   Çamiçi Gölü olarak ta bilinen Bafa Gölü antik çağlarda Ege Denizi’nin bir parçasıymış. Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar Orta Çağın sonlarında Bafa Gölü’nün denizle bağlantısını keserek göle dönüşmüş.  Bafa Gölü’nde Menet adası, Kahvehisar adası, Kargaasarı adası, Hayaletada ve İkizada gibi birçok küçük ada bulunuyor. Birçok kuş türünü de barındıran Bafa Gölü, ülkemizin önemli kuş cennetlerinden biri olarak bilinir.

Aydın Gezilecek Yerler, Bafa Gölü
Bafa Gölü

16. Yörük Ali Efe Evi Müzesi

Kurtululuş Savaşı kahramanlarından birisi olan Yörük Ali Efe’nin anısına, Aydın’ın Yenipazar ilçesinde yaşamış olduğu  evi müzeye dönüştürülmüş ve 2001 yılında ziyarete açılmıştır. Yörük Ali Efe’nin kullandığı şahsi eşyaları (tabancası, kaması, dürbünü, Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı yazışmaları,…vb), varisleri tarafından müzeye bağışlanmıştır. Yörük Ali Efe Evi Müzesi’nde halkın bağışladığı eşyalar ve etnografik eserler de sergilenmektedir.  Yörük Ali Efe Evi Müzesi’nin bahçesinde Yörük Ali Efe’nin kabri ve heykeli de bulunmaktadır.

17. Forum Aydın

Açık hava konseptli bir alışveriş merkezi olarak 2008 yılında hizmete giren  Forum Aydın, Aydın’ın en büyük alışveriş merkezi konumundadır.  Adnan Menderes Üniversitesi’ne yürüme  mesafesi kadar yakın ve Aydın’ın en işlek yeri olan Adnan Menderes Bulvarı’na ise 2 km uzaklıkta bulunur.  Forum Aydın; taş kaplı sokakları, alaturka kiremitleri,  ahşap pergoları, üstü açık terasları, örgü kafes balkonları, havuzları  ve çiçeklerle donatılmış sokakları ile ziyaretçilerine alışveriş dışında güzel bir gün  geçirme olanağı da sunmaktadır.

Aydın’da Gezilecek Diğer Yerler 

Aydın Gezilecek Yerler o kadar çok ki. Eğer Aydın seyahatinizde zamanınız varsa Aydın Gezilecek Yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;  Aydın Müzesi, Otantika Etnografya Müzesi, Karacasu Etnografya Müzesi, Alabanda Antik Kenti, Magnesia Antik Kenti, Alinda Antik Kenti, Koçarlı Cihanzade Mustafa Camii, Ahmet Şemsi Paşa Camii, Üveys Paşa Camii ve Çine Vadisi.

GeziNote Notları

Aydın ilinin  merkez ilçesi Efeler ile birlikte toplam 17 ilçesi var.  Aydın İlçeleri;  Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar.

*… Ege Bölgesi’nin en büyük şehri İzmir ile Aydın arası 128 km’dir.

*… Türkiye’de incir ve zeytin’in en çok yetiştiği ilimiz Aydın’dır. (Daha detaylı bilgi için, Türkiye’nin Enleri  yazımıza bakabilirsiniz).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − 1 =