Ana sayfa Gezilecek Yerler Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler

24
0
Antalya Gezilecek Yerler
Antalya

2017 sonu itibariyle nüfusu  2,3 milyon olan Antalya, Türkiye’nin beşinci büyük şehri.  Masmavi denizi, güneşi, şelaleri, plajları, tarihi yerleri, antik kentleri ve sayısız otelleri ile Türkiye’nin en çok turist çeken şehri olan Antalya muhteşem bir tatil için gidilebilecek en güzel yerlerin başında geliyor. Antalya’da, çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmakta. İşte, Antalya gezilecek yerler 

1. Kale İçi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki tarihi Kaleiçi, şehrin en sık ziyaret edilen tarihi yerlerinden biri. Şirin osmanlı evleri, dar ve denize açılan sokakları, cafeleri, ışıl ışıl restoranları, pansiyonları, butik otelleri ve hediyelik eşya satan dükkanları ile Kaleiçi, Antalya gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan Yivli Minare, “Üç Kapı” olarak bilinen anıtsal Hadrianus Kapısı, Karaalioğlu Parkı, Hıdırlık Kulesi, Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi ve Antalya’nın tarihi limanı  Kaleiçi’nde başlıca gezilecek yerler arasındadır.

2. Yivli Minare Camii ve Külliyesi

Antalya Kalekapısı semtinde bulunan ve çok sayıda Selçuklu yapıtından oluşan Yivli Minare Külliyesinde; Yivli Minare, Yivli Camii, Selçuklu Medresesi, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Mevlevihane, Nigar Hatun Türbesi ve Zincirkıran Türbesi bulunur.  Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından 1230 yılında inşa ettirilen Yivli Minare Camii, Antalya’daki ilk İslam yapılarından olup, Türk ve Dünya mimarisinde benzeri olmayan yivli minaresi ile dikkat çekmektedir. Antalya’nın sembol eserlerinden biri olan Yivli Minare 8 yivli ve 38 metre yüksekliğinde olup, gövde kısmı tuğladan yapılmış ve firuze renkli çinilerle süslenmiştir. 6 kubbesi olan Yivli Minare Camii, Anadolu’daki çok kubbeli cami tipinin günümüze ulaşan en eski örneği olarak kabul edilir.

Antalya Yivli Minare, Antalya Gezilecek Yerler
Yivli Minare

3. Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)

Antalya Kaleiçi bölgesinde Üç Kapılar diye anılan Hadrianus Kapısı Roma’nın ünlü generali Hadrianus’un MÖ 130 yılında Antalya’ya gelişi şerefine yaptırılmış.  Bir zamanlar kenti çevreleyen surların bir parçası olan Hadrianus kapısı kent surlarından kale içine geçişi sağlamakta. Hadrianus kapısının mermer sütunları ve kapının üzerinde bulunan oyma ve kabartmaları ise görülmeye değer güzellikte.

Hadrianus Kapısı, Antalya Gezilecek Yerler
Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)

4. Düden Şelalesi

Antalya gezilecek yerler arasında  ilk sıralarda olan yerlerden biri de Düden Şelalesi’dir. Şehrin çarpıcı güzelliklerinden biri olan Düden Şelalesi, Düden Çayı boyunca Aşağı Düden Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olmak üzere iki kola ayrılarak Akdeniz’e dökülür.

Antalya şehir merkezine 10 km uzaklıktaki Yukarı Düden (İskender) Şelalesi, şehri simgeleyen tabiat güzelliklerinden olup 20 metre yükseklikten dökülür. Büyük İskender’in Yukarı Düden şelalesinden geçerken atlarını sulatmasından dolayı “İskender Şelalesi” adıyla da anılıyor. Geniş bir tül gibi dökülen şelalenin suları altında büyük bir mağara da bulunur. Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alanda, Devlet Su İşleri tarafından düzenlenen çeşitli piknik ve mesire yerleri bulunur.

Antalya şehir merkezine 8 km uzaklıktaki Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi, 40 metrelik falezden eşsiz bir manzara oluşturarak Lara yakınlarından Akdeniz’e dökülür. Antalya’nın simgeleşmiş tabiat güzelliklerinden olan aşağı düden şelalesi sahilde yemyeşil Düden Park (eski gençlik parkı) içinde bulunmakta ve yılın her dönemi ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

5. Kurşunlu Şelalesi

Antalya-Isparta karayolunun 24. kilometresindeki yol ayrımından 7 kilometre kadar içeride bulunan Kurşunlu Şelalesi, yemyeşil ormanlarla  çevrelenmiş 2 kilometrelik bir kanyon içerisinde yer alır. En yükseği 18 metreden dökülen şelaleciklerle birbirine bağlı 7 küçük göletten oluşan Kurşunlu Şelalesi etrafında doğa yürüyüşü ve pikniğinizi yapabilir, restoran-kafe ve çocuk parkı gibi alanlarda hoş vakit geçirebilirsiniz. Diğer tabiat parkları gibi, kurşunlu şelalesi tabiat parkına girişde ücretlidir.

6. Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Manavgat Nehri üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi, Antalya’ya 80 km ve Manavgat ilçesine 4 km uzaklıktadır.  Yüksekliği az, ancak geniş bir falezden dökülen Manavgat Şelalesi, ırmak sularının yaklaşık  4 metrelik bir falezden dökülmesi sonucunda meydana gelmektedir. Manavgat Şelalesi’nin üzerinde bulunduğu nehirde tekne turu, rafting ve safari gibi aktivitelerle keyifli saatler geçirebilir, şelalenin etrafındaki mesire alanlarında piknik yapabilir,  kafeterya ve çay bahçeleri gibi tesislerde dinlenebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi, Antalya
Manavgat Şelalesi

7. Termessos Antik Kenti

Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında Korkuteli yolu üzerinde, deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikteki Termessos Antik Kenti,  Güllük Dağı üzerinde “Güllük Dağı Termessos Milli Parkı” sınırları içerisinde bulunur. Antalya’nın en yüksek anfi tiyatrosunun bulunduğu Termessos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerindendir. Anadolu’nun yerli halklarından olan Solymler tarafından kurulan ve Büyük İskender’in ele geçiremediği kentlerden biri olan Termessos Antik Kentinin son yerleşimcileri ise Romalılar olmuş. Termessos Antik Kenti‘ne giderken belli bir yere kadar araba ile gidilmekte, sonrasında ise yaya olarak yürünmesi gerekmektedir. Güllük Dağı Termessos Milli Parkına giriş ücreti 5 TL’dir (2018).

8. Side Antik Tiyatrosu

M.S. 2.yüzyıl ortalarında yapılan Side Antik Tiyatrosu, 20.000 seyirci alabilecek büyüklükte olup, diğer Roma tiyatroları gibi dağ yamacına değil, kemerli mekanlar üzerine kurulmuştur. Geç İmparatorluk Devrinde gladyatör yarışları ve hayvan mücadelelerinin yapıldığı arena olarak kullanılan tiyatro, Bizans Devrinde açık hava kilisesi olarak kullanılmış. Antalya’nın Manavgat İlçesi Side mahallesinde bulunan Side Antik Tiyatrosu’na giriş ücreti 20 TL’dir (2018).

9. Aspendos Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Antik Kenti, Antalya’nın Serik ilçesinin Belkıs Köyü’nde Köprüçay Nehri’nin yakınlarında bulunur.  Aspendos’un en önemli ve meşhur yapısı tiyatrosu olsa da ayrıca agora, bazilika, su kemerleri, hamam, anıtsal çeşme ve meclis binası ile tam anlamıyla bir kenttir. MS 2.yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen 12 bin kişilik Aspendos Tiyatrosugünümüze en iyi şekilde korunarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur.  Anadolu’daki Roma tiyatroları arasında sahnesi ile günümüze ulaşan nadir örneklerden biridir.  Olağanüstü akustiğiyle de ünlü olan Aspendos  tiyatrosunun sahnesinde çıkartılan en ufak bir ses, en üst sıralardan bile rahatça duyulabilir.

Antalya gezilecek yerler listesinde sıklıkla yer alan ve her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Aspendos Tiyatrosu,  günümüzde çeşitli konser, gösteri ve etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Aspendos Antik Kenti’ne giriş ücreti  25 TL’dir (2018 ).

Antalya Aspendos Tiyatrosu, Antalya
Aspendos Tiyatrosu

10. Perge Antik Kenti

Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan Perge Antik Kenti, Anadolu’nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir. Çok sayıdaki çeşmesi ve hamamları  nedeniyle “Su Kenti” olarak da anılır. Mimarisi yanında mermer heykeltıraşlığıyla da ünlüdür. Antalya Müzesi’nde sergilenen heykellerin büyük bölümü Perge kazılarında bulunmuştur.

11. Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti,  Antalya’nın Kaş ilçesi’nin Kınık köyü yakınlarında bulunur.  3000 yıl öncesine dayanan tarihine rağmen, sağlam şekilde ayakta kalabilmiş antik kentlerden biridir. Likya’nın en büyük kentlerinden olan ve MÖ 2.yüzyılda Likya uygarlığının başkentliğini yapan Xanthos Antik Kenti, Likya uygarlığının özgünlüğü ve yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapıların önemi nedeniyle UNESCO tarafından 1988 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.  Xanthos’u ilk defa 1838 yılında Charles Fellows  kazmış ve bulduğu önemli eserleri  Londra’ya götürmüştür. Bugün British Museum’un Lycia salonunda buradan götürülmüş olan birçok eser sergilenmektedir. Müzekart ile ücretsiz gezilebilen Xanthos’a giriş ücreti 10 TL’dir (2018).

12. Antalya Müzesi

Birinci  Dünya savaşından sonra Antalya’ya gelen  işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Camiinde kurulmuştur. Daha sonra Yivli Minare Cami’de yer alan Müze, 1972’de bugünkü binasına taşınmıştır. Günümüzde Konyaaltı’nda bulunan Antalya Müzesi 13 sergi salonu (tanrılar salonu, imparatorlar salonu, yorgun herakles heykeli, çocuk bölümü ve lahitler salonu gibi) ile bahçe ve açık galeriden oluşmaktadır. İçerisinde birçok döneme ve medeniyete ait eserler bulunur. Antalya Müzesi’nde bulunan Herakles (Herkül) heykelinin alt bölümü ile Amerika’dan Boston Güzel Sanatlar Müzesinden 2011 yılında getirilen üst bölümü birleştirilerek Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır. Herakles heykeli dışında dans eden kadın heykeli,  zeus, athena ve afrodit heykelleri de görülmeye değer eserlerdendir.

Antalya Müzesi, Antalya Gezilecek Yerler
Antalya Müzesi

13. Likya Yolu

Likya, Türkiye’nin güney kıyısından Akdeniz’e doğru çıkıntı yapan Teke Yarımadası’nın tarihi ismidir.  Likya Yolu, 535 km ile Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olup Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanır. Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Fethiye’den başlayan yürüyüş rotası üzerinde; Siydma, Patara, Myra, Olympos ve Phaselis gibi bir çok antik yerleşim alanı  ve “Türkiye’nin deniz kenarında bulunan en büyük feneri” olarak bilinen Gelidonya Feneri’ni görmek mümkün.

14. Olimpos

Olimpos, Antalya’ya 85 km. uzaklıkta, caretta caretta kaplumbağaların yumurtlama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan ve doğal sit alanı olması nedeniyle de yapılaşmanın yasak olduğu turistik bölgedir.  Kumluca’da bulunan olimpos plajında sahil taşlarının altına gömülü caretta yumurtalarına zarar vermemek için sahilde şezlong ve şemsiye de bulunmuyor. Olimpos Çıralı Köyü yakınlarında bulunan Yanartaş ise, önemli bir doğalgaz kaynağı olup yaz kış yanmakta ve neredeyse alevi hiç sönmemektedir.  Olimpos çoğunlukla üniversite öğrencisi  turistlerin tercih ettiği bir tatil yeridir.

15. Adrasan Koyu

Adrasan ya da diğer ismi ile Çavuşköy Antalya ili Kumluca ilçesinin  şirin bir köyüdür. Kumluca İlçesine 30 km, Antalya İl Merkezine 95 km uzaklıktadır. Adrasan Koyu; 2 kilometre uzunluğundaki kumsala,  pırıl pırıl bir denize ve masmavi denizini üç bir taraftan sarmalayan çam ormanlarına sahiptir.  Yerli köy halkının turizm yaptığı yerlerden olan Adrasan Koyu’nda  çok sayıda tesis ve girişi hem ücretli hem de  ücretsiz plajlar da bulunmakta.

Adrasan Koyu, Antalya Gezilecek Yerler
Adrasan Koyu

16. Konyaaltı Plajı

Antalya’nın 3 km batısında, Konyaaltı ilçesinin Akdeniz sahilinde bulunan Konyaaltı Plajı7 kilometrelik sahil kesimini kaplıyor. Antalya’da şehre en yakın plaj olan Konyaaltı Plajı denizi mavi bayrak almış tertemiz bir denize ve çakıllı plaja sahip. Plajın çevresinde konaklayabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz pek çok tesis de bulunuyor.

17. Lara Plajı

Lara kelimesi Hitit dilinden olup,  “kum” anlamına gelmekte. Antalya şehir merkezinin 18 kilometre güneydoğusunda yer alan Lara Plajı, 2 km boyunca uzanan ince kumlu bir plajdır. Halka açık bir plaj olan Lara plajı bölgesinde pansiyon ve otel gibi konaklama yerleri de var.  Lara Plajı’nın hemen gerisinde yer alan çam ormanlarında ise piknik ya da çadır kampı gibi aktiviteler yapılabilmekedir.

Antalya Lara Plajı
Lara Plajı

18. Güver Uçurumu Kanyonu

Güver Uçurumu Kanyonu,  Antalya Korkuteli Karayolu üzerinde Döşemealtı İlçesi’nde Düzler Çamı Milli Parkı sınırları içinde yer alır.  Güver Uçurumu Kanyonu yüzey suyunun karstik araziyi aşındırması ile 1 milyon yılda oluşmuş 2 km uzunluk, 115 metre yükseklik ve  30 metre genişliğindedir. Konaklama yeri bulunmayan kanyonda, çok sayıda seyir noktası var.  Kanyonun içinden akan Güver Çayı, Konyaaltında Boğa Çayı olarak Akdeniz’e dökülür.

19. Karain Mağarası

Antalya’nın 30 km kuzeybatısında, eski Antalya-Burdur karayolu yakınlarında, Yağca Köyü sınırları içinde bulunan Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biridir.  Denizden yüksekliği 430-450 metredir. Eski dönemlere ait yerleşim alanlarından biri olan  Karain mağarası, Anadolu’da içinde insan yaşamış en büyük mağara olarak bilinir.

20. Yalan Dünya Mağarası

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin Beyrebucak Köyü’nde bir dağın yaklaşık 400 metre içinde yer alan Yalan Dünya Mağarası’nın tarihi 5 milyon yıl öncesine kadar uzanıyor. Tünelleri, oyukları, devasa sarkıt ve dikitleri ile 3 büyük salondan oluşan ve  adeta bir doğa mucizesi olan Yalan Dünya Mağarası yaklaşık 4 km uzunluğunda olup, günümüzde sadece 450 metresi ziyarete açık. Bu büyük mağaranın bir özelliği,  sıcaklığının sürekli aynı (26-28 derece arasında)  olmasıdır. Yalan Dünya Mağarasında  yarasaları da görmek mümkün.

Antalya Yalan Dünya Mağarası
Yalan Dünya Mağarası

21. Antalya Akvaryum

Dünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden biri olan Antalya Akvaryum, 40 tematik akvaryumun ardından 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumu sıfatını elinde bulundurur.  Antalya Akvaryum’da ülkemiz denizlerinde ve tropikal sularda yaşayan pek çok deniz canlısı  görülebilir.    Antalya Akvaryum’unun Kar Dünyası ve Buz Müzesin’de kardan toplar yapabilir ve WildPark’ta ise  dev  örümcekler  ve  rengarenk canlılarla  tropik bir macera yaşayabilirsiniz.  Konyaaltı Plajı’nın doğusunda yer alan Antalya Akvaryum’a 13 yaş üstü yetişkin giriş bileti 51 TL, 3-13 yaş arası çocuk giriş bileti 36 TL’dir (2018).

Antalya Akvaryum, Antalya Gezilecek Yerler
Antalya Akvaryum

22. Alanya Kalesi

Selçuklu mimarisinin eşsiz güzelliğini sergileyen Alanya Kalesi, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmış. Alanya’nın simgesi olan Alanya Kalesi’nin surlarının uzunluğu 6 km’yi geçmekte. Denizden 220 metre kadar yukarıda bulunan kale,  Akdeniz’e ve Alanya’ya  kuş bakışı bakabileceğiniz mükemmel bir manzaraya sahip.

23. Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya denince akla ilk olarak deniz, kum  ve güneş geliyor.  Ancak, kış aylarında Antalya’da iken Saklıkent Kayak Merkezinde  kaymanın zevkine de  varılabilir.  Antalya’nın batısındaki Torosların Beydağları kısmında bulunan Saklıkent Kayak Merkezi Antalya merkeze 50 km uzaklıkta bulunur. 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşan  bu kayak merkezinde kayak mevsimi ise  Aralık-Mart ayları arasındadır.

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezi

24. Folklorik Yörük Parkı

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Folklorik Yörük Parkı, tarihi ve otantik yapısı ile görülmeye değer yerlerden. Yörük Parkı’nda yörük çadırı içinde oturup dinlenebilir, geleneksel folklorik müzikleri dinleyebilir ve otantik ortamı tamamlayan yiyecek ve içeceklerden (gözleme, saç böreği ve ayran gibi) tadabilirsiniz.

Antalya’da Gezilecek Diğer Yerler 

Antalya Gezilecek Yerler o kadar çok ki. Eğer Antalya seyahatinizde zamanınız varsa Antalya gezilecek yerler listenize şu yerleri de ilave edebilirsiniz; Phaselis Antik Kenti, Olmpos Antik Kenti, Selge Antik Kenti, Minicity, Elmalı Müzesi, Antalya Atatürk Evi Müzesi, Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Kesik Minare, Kleopatra Plajı, Kaputaş Plajı, Göynük Kanyonu, Damlataş Mağarası ve Hıdırlık Kulesi.

GeziNote Notları

Antalya ilinin  merkez ilçeleri olan Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Murtapaşa ilçeleri ile birlikte toplam 19 ilçesi var. Antalya İlçeleri; Akseki,  Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa ve Serik’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − sixteen =